Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.


Zgodnie z art. 112 ust. 12 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej
(t.j.: Dz. U z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.) i art. 76 ust. 4, pkt 15 oraz art. 182 ust.5 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ( t.j.: Dz.U. z 2015 r. poz. 332), składam sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie za okres od 01 stycznia do 31 grudnia 2014 roku oraz przedstawiam wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej i systemu pieczy zastępczej na 2015 rok.

Zadania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wynikają z realizacji przepisów zapisanych w:

- ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (t.j: Dz. U. 2015 poz. 163 z późn. zm.),

- ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j.: Dz.U. z 2015 r. , poz.332),

- ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 z późn. zm.),

- ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j.: Dz. U. 2005.180.1493 z późn. zm.).

W roku 2014 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie realizowało następujące zadania:

I. Pomoc instytucjonalna.

1. prowadzenie i rozwój infrastruktury i zasobów domów pomocy społecznej oraz umieszczanie w nich skierowanych osób;

II. Działalność Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

III. Piecza zastępcza

1. rodzinna piecza zastępcza;

2. instytucjonalna piecza zastępcza;

3. pomoc osobom opuszczającym placówki opiekuńczo - wychowawcze, rodziny zastępcze i inne formy opieki;

4. ustalanie odpłatności rodziców biologicznych za pobyt ich dzieci w placówkach opiekuńczo- wychowawczych i rodzinach zastępczych;

5. alimentacja.

IV. Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych.

1. udzielanie dofinansowania do uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych;

2. udzielanie dofinansowania osobom niepełnosprawnym w zakresie likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się;

3. udzielanie dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym;

4. finansowanie w części lub całości kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej;

5. dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych;

6. realizowanie Programów:

          • Wyrównywanie różnic między regionami II

          • Aktywny Samorząd

V. Działalność Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

W roku 2014 oprócz bieżącej działalności Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Kutnie opracowało „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Kutnowskiego na lata 2014-2020”, „Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014-2020”, „Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy na lata 2014-2020” oraz realizowało „Program korekcyjno - edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie” i „Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2012-2014”.

„Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Kutnowskiego na lata 2014-2020” została przyjęta Uchwałą nr 264/XLI/14 Rady Powiatu w Kutnie z dnia 11 czerwca 2014 roku. W oparciu o jej treści Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje następujące cele:

  1. Wspieranie rodzin oraz zapewnienie opieki dzieciom i młodzieży.

Cel ten realizowano poprzez:

- kontynuowanie i zintensyfikowanie działań w zakresie propagowania idei rodzicielstwa zastępczego oraz rozwijanie zastępczej opieki rodzinnej poprzez stałe pozyskiwanie rodzin zastępczych;

- przyznawanie osobom usamodzielnianym pomocy, w tym pieniężnej na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki, rzeczowej na zagospodarowanie oraz uzyskanie odpowiednich warunków mieszkaniowych;

- udzielanie osobom usamodzielnianym pomocy w uzyskaniu zatrudnienia;

- zintensyfikowanie pracy socjalnej z osobami usamodzielnianymi oraz zapewnienie im dostępu do wsparcia psychologiczno - pedagogicznego.

Powyższe działania szczegółowo opisane zostały w części III dotyczącej pieczy zastępczej.

2. Zwiększenie udziału osób starszych i niepełnosprawnych w życiu społecznym

i zawodowym.

Realizacja celu następowała poprzez:

- zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych;

- zwiększanie udziału osób niepełnosprawnych w sporcie, kulturze i turystyce;

- likwidowanie barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, w tym w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych oraz w obiektach użyteczności publicznej;

- opracowywanie i realizacja projektów z zakresu aktywizacji i integracji społecznej osób niepełnosprawnych, w tym współfinansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Europejskiego Funduszu Społecznego;

- podejmowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie od 2008 roku realizowało systemowy Projekt pn. „Lepsze jutro” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet 7 - Promocja integracji społecznej; Działanie 7.1 - Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji; Poddziałanie 7.1.2 - Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

W 2013 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie ponownie opracowało i złożyło do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wniosek o dofinansowanie zadania na lata 2013 - 2014, na kwotę 1647 691,50 zł, z czego wydatkowano z wkładem własnym kwotę 1603 009,02 zł.

W latach 2008 - 2014 łącznie w Projekcie uczestniczyło 854 Beneficjentów, z czego kobiet - 547, mężczyzn - 307.

16 grudnia 2014 roku podsumowano VII - ostatnią edycję projektu systemowego.

Celem główny projektu był rozwój aktywnej integracji wśród klientów PCPR w Kutnie i upowszechnienie pracy socjalnej w okresie od 1.01.2013r. do 31.12.2014r.

Cele szczegółowe projektu to:

- wzrost potencjału społeczno - zawodowego uczestników projektu przyczyniający się do powrotu na rynek pracy,

- zwiększenie potencjału kadrowego,

- poprawa sytuacji materialno - bytowej poprzez wsparcie finansowe uczestników projektu,

- wzrost poziomu integracji uczestników projektu i ich otoczenia w wyniku realizacji działań.

Beneficjenci zostali objęci różnymi formami wsparcia w ramach aktywnej integracji.

Wszystkie grupowe spotkania posiadały serwis kawowy oraz posiłek obiadowy. Realizator pokrył również koszty polisy NW.

Po zakończonych szkoleniach wszyscy Beneficjenci otrzymali certyfikaty.

Na potrzebę realizacji projektu w 2014 r. zakupiona została szafa pancerna, natomiast w latach poprzednich dokonano zakupu różnorodnego sprzętu m.i.: laptopa, drukarki, niszczarki, mebli, aparatu fotograficznego i innych.

W ramach projektu i przy współpracy Stowarzyszeń „Wyspa Skarbów” i „Laris” Powiatowe Centrum 30 maja 2014 r. zorganizowało piknik dla rodzin zastępczych z okazji „Dnia Rodzicielstwa Zastępczego”, propagując ideę zastępczego rodzicielstwa.

Dzięki uczestnictwu w projekcie osoby niepełnosprawne mogły wejść ze swoimi problemami w szerszą grupę społeczną, otworzyć się na nowe wymogi rynku pracy, wymienić doświadczenia, wzmocnić sferę psychiczną, zwiększyć wiarę we własne siły, a w konsekwencji przełamać barierę spowodowaną niepełnosprawnością w poszukiwaniu aktywności zawodowej. Projekt przyczynił się do realizacji działania ujętego w obszarze problemowym pn. „Aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Ponadto wpisał się w obszar problemowy „Wspieranie rodzin oraz zapewnienie opieki dzieciom i młodzieży”- pomoc w życiowym usamodzielnieniu i integracji ze środowiskiem osobom, które opuszczają po osiągnięciu pełnoletności: placówkę opiekuńczo-wychowawczą, rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, mające na celu tworzenie kompleksowego systemu pomocy i opieki nad dzieckiem i rodziną.

Treści dotyczące dostępu do osób niepełnosprawnych do turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych, a także zwiększanie udziału osób niepełnosprawnych w sporcie, kulturze i turystyce oraz likwidowanie barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, w tym w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych oraz w obiektach użyteczności publicznej szczegółowo zostały opisane w rozdziale IV niniejszego sprawozdania.

3. Podniesienie poziomu bezpieczeństwa w powiecie.

Cel ten realizowano poprzez:

- Podejmowanie współpracy z policją, prokuraturą rejonową, sądem rejonowym, kuratorami sądowymi i organizacjami pozarządowymi na rzecz przeciwdziałania przestępczości.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie kontynuowało współpracę

4. Zwiększenie aktywności społecznej i obywatelskiej.

Realizacja celu następowała poprzez:

- Podniesienie standardu usług w istniejących domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo- wychowawczych;

w 2014 roku Domy Pomocy Społecznej wykonały szereg prac remontowych oraz dokonały przeglądu funkcjonującego sprzętu. Celem tych działań było stworzenie jak najlepszych warunków do funkcjonowania ich mieszkańców.

W celu podniesienia świadczonych w domach pomocy społecznej usług zarówno kadra zarządzająca jak i personel uczestniczyli w wielu szkoleniach dotyczących pracy z klientem uzależnionym, przewlekle lub psychicznie chorym oraz z upośledzeniem umysłowym.
W ciągu całego 2014r. podobnie jak w latach poprzednich na terenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odbywały się cykliczne spotkania pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej z całego powiatu, których celem było usprawnienie i ujednolicenie działań dla dobra mieszkańców .

- kształcenie kadry pomocy społecznej w powiecie i gminach - udział pracowników w szkoleniach, konferencjach, warsztatach;

W 2014 r. specjaliści Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie na bieżąco udzielali pomocy merytorycznej pracownikom pomocy społecznej z instytucji funkcjonujących na terenie powiatu kutnowskiego. Ponadto w 2014 roku pracownicy ze wszystkich działów zarówno PCPR jak i innych instytucji pomocy społecznej funkcjonujących na terenie powiatu kutnowskiego (domy pomocy społecznej, ośrodki pomocy społecznej) brali udział w licznych szkoleniach zarówno wyjazdowych jak i organizowanych na miejscu. Organizacją tych szkoleń zajmowało się Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie i obejmowało swym zakresem różnorodną tematykę.

- zlecanie przez samorządy gminne i powiatowy zadań z zakresu polityki społecznej organizacjom pozarządowym i podmiotom działalności pożytku publicznego;

Nadal w 2014 roku Zgromadzenie Sióstr Albertynek Prowincji Warszawskiej, w wyniku przeprowadzonego konkursu ofert prowadziło Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Sobieskiego 49.

Rozszerzenie treści dotyczących powyższych działań zawiera rozdział I - Pomoc instytucjonalna.

Realizacja „Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014-2020”

W 2014 roku został opracowany i przyjęty Uchwałą Nr 265/XLI/2014 Rady Powiatu
w Kutnie z dnia 11 czerwca 2014 roku „Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014-2020”. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie
w 2014 roku zrealizowało jego następujące zadania:

1. wspieranie funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej funkcjonujących na terenie powiatu kutnowskiego,

2. dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych,

3. dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, urbanistycznych,

4. dofinansowanie do zakupu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych oraz sprzętu rehabilitacyjnego,

5. organizowanie imprez integrujących, kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych,

6. realizacja Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami.

7. Realizacja Programu „Aktywny Samorząd”.

Ze względu na swoją długoterminowość „ Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych” wymagał ciągłych działań zmierzających do edukowania społeczeństwa w zakresie potrzeb osób niepełnosprawnych oraz włączenia się osób zdrowych w proces integracji ludzi niepełnosprawnych ze środowiskiem .

Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych jest zgodny
z założeniami i celami przyjętymi w Strategii Województwa Łódzkiego i Strategii Rozwoju Powiatu Kutnowskiego, jest elementem Strategii Rozwoju Pomocy Społecznej w Powiecie Kutnowskim oraz stanowi niezbędny czynnik do uczestnictwa jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, zakładów pracy w programach ogłaszanych przez PFRON oraz do uczestnictwa w projektach realizowanych z funduszy unijnych.

W ramach programu realizowane były cykliczne imprezy integracyjne dla lokalnych środowisk przez m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kutnie i Żychlinie, a także inne imprezy o charakterze sportowym, rekreacyjnym i informacyjnym organizowane przez organizacje pozarządowe oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie.

Kolejnym programem opracowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie i zatwierdzonym Uchwałą Nr 285/XLVI/14 Rady Powiatu w Kutnie z dnia 05 listopada 2014roku, był „Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy na lata 2014- 2020”.

Program ten jest dokumentem otwartym i długofalowym, realizowanym we współpracy
z lokalnymi samorządami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, które zajmują się sprawami rodziny. Główni realizatorzy programu to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, placówki opiekuńczo- wychowawcze funkcjonujące na terenie powiatu kutnowskiego, miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, miejskie i gminne komisje d/s rozwiązywania problemów alkoholowych, Komenda Powiatowa Policji w Kutnie, Prokuratura w Kutnie, Sąd Rejonowy
w Kutnie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kutnie, szkoły, służba zdrowia, organizacje pozarządowe oraz zespoły interdyscyplinarne.

Innym znaczącym programem opracowanym i realizowanym przez Jednostkę był przyjęty Uchwałą Nr 126/XVII/12 Rady Powiatu w Kutnie w dniu 23 maja 2012 roku „ Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2012 - 2014”, który zawierał diagnozę zagadnienia dotyczącą pieczy zastępczej z podziałem na poszczególne zadania i sposoby ich realizacji. W ramach tego programu podejmowano działania zmierzające do podniesienia poziomu pieczy zastępczej w Powiecie Kutnowskim poprzez udzielanie pomocy rodzinom i instytucjom funkcjonującym w pieczy, przeprowadzenie szkoleń na rodziny zastępcze oraz wsparcie wychowanków usamodzielniających się, opuszczających formy pieczy rodzinnej i instytucjonalnej.

Pracownicy działu opracowywali również projekty, pozyskując środki finansowe na zadania fakultatywne ( zatrudnienie koordynatorów).

Od 2011 roku realizowany jest „Program korekcyjno - edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie”. Również w 2014 roku powyższy program był realizowany.

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, program skierowany został do osób, które z różnych przyczyn nie potrafią radzić sobie z negatywnymi emocjami stosując przemoc wobec członków rodziny i realizowany był przez pracowników Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nadal dostrzega dużą potrzebę utworzenie Powiatowej Poradni Specjalistycznej, co znalazło odzwierciedlenie w zapisach wspomnianych wyżej dokumentach strategicznych.

Działalność Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest niewystarczająca, by sprostać potrzebom społeczeństwa dotkniętego patologią i bezrobociem. Świadczy o tym ilość udzielanych różnych porad, nie tylko osobom dotkniętych kryzysem.

W codziennej działalności zarówno Ośrodka jak i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie spotykamy się z ogromem potrzeb w świadczeniu specjalistycznej pomocy osobom znajdującym się w sytuacji bardzo trudnej, w większości kryzysowej. Część zadań dotychczas realizowanych dodatkowo przez ośrodek, jest przypisanych ustawą o pomocy społecznej poradni specjalistycznej. Utworzenie Powiatowej Poradni Specjalistycznej zapewni właściwe realizowanie zadań własnych Powiatu, które z każdym rokiem poszerzają się. Prowadzenie interwencji, właściwej diagnozy wstępnej oraz specjalistycznego poradnictwa umożliwi rozwiązywanie oraz monitorowanie aktualnych problemów społecznych. Ponadto niezbędnym staje się reaktywacja hostelu, który został zlikwidowany przez poprzedni Zarząd Powiatu, co jest niezgodnie z art. 47 ust.3 Ustawy o pomocy społecznej, mówiący o konieczności udzielenia w sytuacjach uzasadnionych schronienia ofiarom przemocy.

Powiatowa Poradnia Specjalistyczna świadczyłaby następujące usługi:

  1. poradnictwo prawne (udzielanie informacji o obowiązujących przepisach prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów),

  2. poradnictwo psychologiczne ( procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii),

  3. poradnictwo rodzinne (problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy wychowawcze w rodzinach naturalnych i zastępczych oraz problemy opieki nad osobą niepełnosprawną, a także terapia rodzinna),

  4. terapię długoterminową, na którą zapotrzebowanie drastycznie wzrasta.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie, by ułatwić dostęp do informacji z zakresu realizowanych zadań w 2014 roku prowadziło własną stronę internetową (www.pcprkutno.pl), na której umieszczone zostały wszystkie istotne dla klientów informacje, dokumenty opracowane przez Centrum, aktualności oraz wnioski do pobrania dla interesantów. Na stronie znajdują się także linki odsyłające na strony internetowe domów pomocy społecznej oraz placówek opiekuńczo - wychowawczych. Ponadto prowadzony jest BIP Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie (www.bip.pcpr.powiatkutnowski.eu).

Jednostka w 2014 roku zrealizowało zadania na łączną kwotę 27 301 659,31 zł z tego:

  • 18 570 535,01 zł - utrzymanie 3 placówek opiekuńczo wychowawczych, w tym jednej rodzinnej prowadzonej przez Caritas Diecezji Łowickiej, 6 domów pomocy społecznej i mieszkania dla usamodzielnionych wychowanków,

  • 5 732 629,44 zł - min. na pomoc dla rodzin zastępczych, świadczenia pieniężne na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki dla pełnoletnich wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze, bieżącą działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, pozostałą działalność oraz realizację projektu systemowego pn. ”Lepsze jutro” współfinansowanego ze środków EFS.

  • 98 640,00 zł - dopłata do działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej,

  • 34 959,60 zł - zadania zlecone - składki na ubezpieczenia zdrowotne opłacane za wychowanków placówek opiekuńczo wychowawczych, uczniów Zespołu Szkół Nr 4 Kutno- Azory oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Kutnie,

  • 161 545,12 zł - wydatki na pokrycie kosztów utrzymania dzieci pochodzących z naszego powiatu w placówkach opiekuńczo wychowawczych i rodzinach zastępczych przebywających na terenie innych powiatów, przekazywane tym powiatom na podstawie zawartych porozumień,

  • 2 703 350,14 zł - finansowanie zadań wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz programy finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tj. „Aktywny Samorząd” oraz „Wyrównywanie różnic między regionami”.

űródłem finansowania zadań są: środki własne powiatu, dotacje, środki z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środki pozyskane z innych źródeł np. z Fundacji Holenderskiej.

Poniższa tabela przedstawia wykonanie wydatków z podziałem na zadania i źródła
ich finansowania:

Lp.

Nazwa zadania

wykonanie wydatków
na

31.12 2014 r.

w tym

Dotacja

PFRON

środki własne

powiatu

środki EFS

Program Operacyjny Kapitał Ludzki „Lepsze Jutro”

inne

1.

składki na ubezp. zdrowotne dla wychowanków

34 959,60

34 959,60

x

x

x

x

2.

placówki opiekuńczo wychowawcze

3 542 717,31

x

x

3 542 717,31

x

x

3.

mieszkania dla usamodzielnionych wychowanków

11 769,16

x

x

11 769,16

x

x

4.

świadczenia na usamodzielnienie, kont. nauki oraz zagosp.w formie rzeczowej dla wych. opuszcz. POW

286 748,20

x

x

228 982,73

57 765,47

x

5.

-wydatki za pobyt dzieci z Powiatu Kutnowskiego w placówkach opiek.-wych. w innych powiatach

56 143,15

x

x

56 143,15

x

x

6.

domy pomocy społecznej

15 016 048,54

5 527 651,00

x

9 472 206,74

x

16 190,80

7.

rodziny zastępcze

3 137 144,65

3 749,00

x

3 086 801,43

46 594,22

x

8.

wydatki za pobyt dzieci z Powiatu Kutnowskiego w rodzinach zastępczych w innych powiatach

105 401,97

x

x

105 401,97

x

x

9.

Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

13 687,88

8 887,88

x

4 800,00

x

x

10.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1 506 853,11

x

x

1 134 306,42

372 546,69

x

11.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej

150 503,24

x

x

150 503,24

x

x

12.

Warsztaty Terapii Zajęciowej

98 640,00

x

x

98 640,00

x

x

13.

Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności

328 801,01

328 801,01

x

x

x

x

14.

Zadania PFRON

2 153 121,46

x

2 153 121,46

x

x

x

- Program „Aktywny Samorząd”

372 096,00

x

377 874,00

x

x

x

Wyrównywanie różnic między regionami

150 000,00

x

150 000,00

x

x

x

15.

Pozostała działalność - obsługa zadań PFRON

22 354,68

x

22 354,68

x

x

x

16.

Pozostała działalność

308 891,35

x

x

x

308 891,35

x

razem

27 301 659,31

5 904 048,49

2 703 350,14

17 892 272,15

785 797,73

16 190,80

Zadania realizowane bezpośrednio przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Lp.

Nazwa zadania

rozdział

Wykonanie wydatków na 31.12.2014 r.

w tym:

środki EFS

Program Operacyjny Kapitał Ludzki „Lepsze Jutro”

1.

świadczenia na usamodzielnienie, kont. nauki oraz zagosp.w formie rzeczowej dla wych. opuszcz. POW

85201

286 748,20

57 765,47

2.

wydatki za pobyt dzieci z Powiatu Kutnowskiego w placówkach opiek.-wych. w innych powiatach

85201

56 143,15

x

3.

rodziny zastępcze

85204

3 137 144,65

46 594,22

4.

wydatki za pobyt dzieci z Powiatu Kutnowskiego w rodzinach zastępczych w innych powiatach

85204

105 401,97

x

5.

Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

85205

13 687,88

x

6.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

85218

1 506 853,11

372 546,69

7.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej

85220

150 503,24

x

9

Pozostała działalność

85295

22 354,68

x

10.

Pozostała działalność

85395

308 891,35

308 891,35

11.

Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

85321

328 801,01

x

12.

Zadania PFRON

85324

2 153 121,46

59 329,54

Program „Aktywny samorząd”

377 874,00

x

Wyrównywanie różnic między regionami.

150 000,00

x

Razem

8 597 524,70

785 797,73

Składki na ubezpieczenie zdrowotne - rozdz. 85156

Składki opłacane są za wychowanków placówek opiekuńczo wychowawczych oraz za uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego i Zespołu Szkół Nr 4 Kutno- Azory. W 2014 roku opłacono 747 świadczeń zdrowotnych.

Nazwa placówki

Wykonanie wydatków na 31.12.2014 r.

Placówka Opiekuńczo Wychowawcza „Tęcza” w Kutnie

17 316,00

Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza we Franciszkowie

16 520,40

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kutnie ul. Przemysłowa 6

468,00

Zespół Szkół Nr 4 im. Z. Balickiego Kutno-Azory

655,20

Razem

34 959,60

Dochody wykonane w 2014 roku przez jednostki pomocy społecznej:

Lp.

nazwa jednostki

wykonane dochody

1.

Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza „Tęcza” w Kutnie

62 291,13

2.

Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza

we Franciszkowie

2 661,31

3.

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie

ul. Krzywoustego 11

1 646 169,01

4.

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie

ul. Oporowska 27

2 204 280,10

5.

Dom Pomocy Społecznej

w Pniewie

1 633 774,38

6.

Dom Pomocy Społecznej w Wojszycach

2 293 945,94

7.

Dom Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej

1 808 109,70

8.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

24 611,10

9.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - porozumienia i umowy

1 622 296,66

10.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - dochody za wykonywanie zadań PFRON

76 182,80

Razem

11 374 322,13

űródła dochodów zrealizowanych przez jednostki pomocy społecznej:

1. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tęcza” w Kutnie wykonała dochody w kwocie 62 291,13 zł z tytułu: wynagrodzenia od terminowych zobowiązań wobec budżetu - 413,99 zł, z tytułu darowizn i spadków - 53 300,00 zł oraz 8 577,14 zł odpłatność wychowanków za pobyt w lokalach mieszkalnych.

2. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza we Franciszkowie wykonała dochody w kwocie 2 661,31 zł z tytułu: wynajmu pomieszczeń na cele gospodarstwa domowego dla dwóch rodzin - 1 842,84 zł, potrącenia od terminowych wpłat podatku dochodowego, dochody ze sprzedaży złomu stalowego oraz zwrot kosztów zużycia paliwa za użyczenie samochodu służbowego stanowiły kwotę 818,47 zł.

3. Dom Pomocy Społecznej w Kutnie, ul. Krzywoustego 11 zrealizował dochody w kwocie 1646 169,01 zł, z tego dochody za pobyt mieszkańców - 1 645 555,01 zł, wynagrodzeni od terminowych wpłat podatku dochodowego do budżetu oraz świadczeń z ubezpieczenia chorobowego - 334,00 zł, udostępnienie pomieszczeń dla Obwodowej Komisji Wyborczej nr 23 - 280,00 zł.

4. Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Oporowska 27 zrealizował dochody w wysokości 2 204 280,10 zł, czego: kwota 2 203 424,26 zł to odpłatność mieszkańców na starych i nowych zasadach oraz dopłata gmin. Prowizje od składek ZUS i US oraz wynajem Sali dla Obwodowej Komisji Wyborczej stanowiły kwotę 855 ,84 zł.

5. Dom Pomocy Społecznej w Pniewie zrealizował dochody w kwocie 1 633 774,38 zł dochody z tytułu odpłatności za pobyt mieszkańców stanowią kwotę 1 633 375,20 zł. Za terminowe rozliczanie się z budżetem i prywatne rozmowy telefoniczne uzyskano kwotę 399,18 zł.

6. Dom Pomocy Społecznej w Wojszycach zrealizował dochody w kwocie 2 293 945,94 zł: 2 293 121,50 zł dotyczy odpłatności za pobyt mieszkańców, kwotę 824,44 zł - stanowią potrącenia od terminowych wpłat podatku dochodowego oraz wpłaty pracowników za używanie telefonu służbowego do celów prywatnych.

7. Dom Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej zrealizował dochody w kwocie 1 808 109,70 zł z czego 1 807 703,98 zł stanowią dochody z tytułu odpłatności za pobyt mieszkańców, pozostałe dochody stanowią kwotę 405,72 zł.

8. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - uzyskano dochody w łącznej kwocie
24 611,10 zł. Stanowią je opłaty rodziców biologicznych, których dzieci przebywają
w POW i rodzinach zastępczych, zwroty niesłusznie pobranych świadczeń, wynagrodzenie od wpłaconych w terminie zaliczek do US i ZUS, oraz zwroty za prywatne rozmowy telefoniczne.

9. Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie zrealizowało dochody z tytułu odpłatności za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo - wychowawczych na terenie naszego powiatu na podstawie zawartych porozumień. Ogółem zrealizowano dochody w wysokości 1 622 296,66 zł, z czego z tytułu odpłatności za pobyt dzieci w placówkach opiekuńczo - wychowawczych 1 181 601,43 zł, z tytułu odpłatności za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych 440 695,23 zł.

10. Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie realizowało dochody z tytułu wynikające z zadań PFRON na kwotę 76 182,80 zł.

Powyższą kwotę stanowią koszty obsługi zadań PFRON, koszty obsługi realizacji programu „Aktywny samorząd” w wysokości do 5% faktycznie wykorzystanych środków na w/w program, a także koszy obsługi realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami II” w obszarze B do 2,5 % wydatkowanych środków.

I POMOC SPOŁECZNA INSTYTUCJONALNA

1. DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ

Domy Pomocy Społecznej są formą opieki instytucjonalnej, w których przebywają osoby nie mogące żyć samodzielnie ze względu na stan zdrowia, trudną sytuację rodzinną, pewne uwarunkowania społeczne i finansowe.

Na terenie powiatu kutnowskiego na dzień 31.12.2014 roku funkcjonowało 6 domów pomocy społecznej, w tym jeden prowadzony na zlecenie Powiatu Kutnowskiego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Prowincję Warszawską, w drodze przeprowadzonego otwartego konkursu ofert.

Domy Pomocy Społecznej w powiecie kutnowskim na dzień 31.12.2014 roku dysponowały 558 miejscami statutowymi. Dom Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej w dalszym ciągu ubiega się o zmianę profilu Domu z osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie na typ dla osób przewlekle psychicznie chorych. Zaś Dom Pomocy Społecznej w Pniewie wystąpił z wnioskiem do ŁUW w Łodzi o rozszerzenie typu Placówki. Zamiarem Powiatu Kutnowskiego było prowadzenie łącznie dwóch typów domu: dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. Za uwzględnieniem wniosku przemawiał fakt, iż w tym Domu przebywali zarówno mieszkańcy w podeszłym wieku, jak i przewlekle somatycznie chorzy. Rozszerzenie przeznaczenia domu jest zgodne z art. 56a ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej: „Dom pomocy społecznej może być prowadzony w jednym budynku łącznie dla: osób w podeszłym wieku i osób przewlekle somatycznie chorych”. Zgodnie z decyzją Wojewody Łódzkiego z dnia 29 października 2014 roku nr PS.III.9423.10.2014, Dom Pomocy Społecznej w Pniewie uzyskał zgodę na zmianę typu domu.

Wykaz Domów wraz z określeniem typu i rozkładem miejsc statutowych przedstawia poniższa tabela.

Nazwa Domu

                  • Typ Domu

Liczba miejsc statutowych

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie,
ul. Krzywoustego 11

dla osób w podeszłym wieku i dla osób przewlekle somatycznie chorych

71

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie,
ul. Oporowska 27

dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie

130

Dom Pomocy Społecznej w Pniewie

dla osób w podeszłym wieku i dla osób przewlekle somatycznie chorych

72

Dom Pomocy Społecznej
w Wojszycach

dla osób przewlekle psychicznie chorych

130

Dom Pomocy Społecznej
w Woli Chruścińskiej

dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie

95

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie,
ul. Sobieskiego 49 (DPS prowadzony przez Zgromadzenie S.S. Albertynek)

dla kobiet przewlekle somatycznie chorych

60

  • Razem

558

Na dzień 31.12.2014 roku w tych placówkach zamieszkiwało 566 osób, w tym 305 osób przyjętych na podstawie nowych zasad finansowania. Całoroczny ruch mieszkańców przedstawia poniższa tabela:

L.p.

Nazwa DPS

Stan na dz. 31.01

Stan na dz. 28.02

Stan na dz. 31.03

Stan na dz. 30.04

Stan na dz. 31.05

Stan na dz. 30.06

Stan na dz. 31.07

Stan na dz. 31.08

Stan na dz. 30.09

Stan

na dz. 31.10

Stan na dz. 30.11

Stan

na dz.

31.12

1.

w Kutnie,
ul. Krzywoustego 11

72

71

71

74

74

73

73

74

76

75

75

76

2.

w Kutnie,
ul. Oporowska 27

136

136

135

136

135

135

134

136

134

132

133

131

3.

w Pniewie

70

71

71

71

73

74

73

74

73

73

72

73

4.

w Wojszycach

128

128

130

130

130

130

131

130

132

131

130

131

5.

w Woli Chruścińskiej

96

97

98

96

97

93

82

91

93

93

94

95

6.

w Kutnie,
ul. Sobieskiego 49

55

57

59

58

57

57

57

57

58

57

58

60

razem

557

560

564

565

566

562

560

562

566

561

562

566

Na ruch mieszkańców DPS od 01.01 - 31.12.2014 r. wpłynęły takie zdarzenia jak:

  • przyjęcie nowych mieszkańców 89 osób

w tym: wg starych zasad 15 osób

wg nowych zasad 74 osoby

  • zgony 54 osoby

w tym: wg starych zasad 20 osób

wg nowych zasad 34 osoby

  • rezygnacje 5 osób

w tym: wg starych zasad 0 osób

wg nowych zasad 5 osób

- przeniesienia do innych placówek(w tym 19 osób 20 osób

pomiędzy domami w powiecie kutnowskim)

w tym: wg starych zasad 19 osób

wg nowych zasad 1 osób

- zwolnienie do Zakładu Karnego 1 osoba

w tym: wg starych zasad 0 osób

wg nowych zasad 1 osoba

Na dzień 31.12.2014 roku na przyjęcie do domu pomocy społecznej oczekiwały 4 osoby.

Usługi w domach pomocy społecznej świadczy wykwalifikowana kadra. Stan zatrudnienia w poszczególnych domach na dzień 31.12.2014 r. przedstawiał się następująco:

Dom Pomocy Społecznej

Ogółem zatrudnieni

liczba osób

w okresie sprawozdawczym etaty (średnio)

1. w Kutnie, ul. Krzywoustego 11

49

49,00

2. w Kutnie, ul. Oporowska 27

84

83,00

3. w Kutnie, ul. Sobieskiego 49

44

41,25

4. w Pniewie

49

49,00

5. w Wojszycach

83

83,00

6. w Woli Chruścińskiej

69

67,25

Ogółem

378

372,50

Średni koszt utrzymania 1 mieszkańca w domach pomocy społecznej w 2014 roku został ustalony Zarządzeniem Nr 8/2014 Starosty Kutnowskiego z dnia 04 marca 2014 roku w sprawie ustalenia średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca w roku 2014 w domu pomocy społecznej prowadzonych przez Powiat Kutnowski lub na jego zlecenie, które zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego z dnia 11 marca 2014 roku pod poz. 1207.

Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w roku 2014 w domach pomocy społecznej prowadzonych przez Powiat Kutnowski lub na jego zlecenie wynosił:

  • Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Krzywoustego 11 -2.617,14 zł

  • Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Oporowska 27 - 2.465,49 zł

  • Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Sobieskiego 49 prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek - 2.431,74 zł

  • Dom Pomocy Społecznej w Pniewie - 2.615,00 zł

  • Dom Pomocy Społecznej w Wojszycach - 2.486,82 zł

  • Dom Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej - 2.609,00 zł

Powyższy koszt obowiązywał do chwili ustalenia i ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego nowego średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej na rok 2015.

Powiat Kutnowski posiada zezwolenia wydane przez Wojewodę Łódzkiego na czas nieokreślony na prowadzenie wszystkich domów pomocy społecznej. Zezwolenia zostały wydane w 2008 roku, po przeprowadzonych kontrolach Służb Wojewody Łódzkiego. Powiat Kutnowskie posiada zezwolenie na prowadzenie:

  • Domu Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Krzywoustego 11 wydane przez Wojewodę Łódzkiego dnia 11 czerwca 2008 r. nr 24/1.

  • Domu Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Oporowska 27 wydane przez Wojewodę Łódzkiego dnia 28 stycznia 2008 r. nr 23/1.

  • Domu Pomocy Społecznej w Pniewie wydane przez Wojewodę Łódzkiego dnia 15 maja 2008 r. nr 26/1., zmienione decyzją nr PS.III.9423.10.2014 z dnia 29.10.2014 roku.

  • Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach wydane przez Wojewodę Łódzkiego dnia 27 marca 2008 r. nr 27/1.

  • Domu Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej wydane przez Wojewodę Łódzkiego dnia 12 sierpnia 2008 r. nr 63/1.

Ponadto Zgromadzenie Sióstr Albertynek Prowincja Warszawska uzyskało zezwolenie wydane na czas nieokreślony na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej
w Kutnie ul. Sobieskiego 49 wydane przez Wojewodę Łódzkiego dnia 08.04.2009 roku nr PS.III.9014/3/09.

ZADANIA INWESTYCYJNE I REMONTOWE WYKONANE PRZEZ DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ W ROKU 2014

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Krzywoustego 11

  • Wymiana kostki brukowej na terenie wokół budynku

Koszt: 50.280,87

  • Konserwacja dachu

Koszt: 3.511,65

  • Wymiana zaworu regulacyjnego w węźle cieplnym

Koszt: 3.505,50

  • Wymiana lamp oświetlenia awaryjno-bytowych

Koszt: 2.335,77

  • Wyposażenie pokoi mieszkalnych i pomieszczeń Domu (sale terapeutyczne, dyżurka pielęgniarek) w nowe meble (tapczany, szafy, krzesła, szafki przyłóżkowe, stoliki pokojowe, fotele biurowe)

Łączny koszt: 31.220,00

  • Zakup altany ogrodowej do ogrodu

Koszt: 2.700,00

  • W zakresie wyposażenia kuchni i kuchenki pomocniczej dla mieszkańców - zakup 3 kuchni gazowych

Łączny koszt: 3.497,01

  • Zakup łóżek rehabilitacyjnych dla mieszkańców leżących, wózka kąpielowego, podnośnika do transportu osób niepełnosprawnych.

Łączny koszt: 13.950,00

  • Zakup materiałów niezbędnych do wykonania remontów na terenie placówki (malowanie, wymiana podłóg w pokojach mieszkalnych, w pomieszczeniach kuchni, holach) wykonanych we własnym zakresie przez pracownika zatrudnionego w DPS na stanowisku konserwatora.

Łączny koszt materiałów: 11.150,00

Inwestycje w 2014 roku

  • Montaż klimatyzacji w pomieszczeniach kuchni

Koszt inwestycji : 10.000,00

  • Zakup nowej zmywarki do kuchni

Koszt inwestycji : 3.999,00

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Oporowska 27

1. Wymiana glazury i terakoty w sanitariatach - 5.500

2. Remont toalety dla pracowników - 6.000

3. Malowanie pokoi mieszkalnych- 22 pomieszczenia - we własnym zakresie

4. Wymiana sanitariatów na odcinkach mieszkalnych -12 pomieszczeń- we własnym zakresie

Dom Pomocy Społecznej w Pniewie

1. Przebudowa wewnętrznego odcinka rurociągu wody zimnej i ciepłej - 16.974,00

2. Naprawa dachu na budynku spichrza - 12.642,76

3. Remont platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych - 9.086,00

4. Wymiana okien dachowych w bud. mieszkalnym 7 szt.- 11.677,52

5. Remont instalacji elektrycznej zasilającej budynek mieszkalny - 6.588,00

6. Remont świetlicy i 2 pokoi mieszkalnych - 6.753,60

7. Zakup suszarki - 14.082,27

Dom Pomocy Społecznej w Wojszycach

Dom Pomocy Społecznej w Wojszycach w roku 2014 nie przeprowadził żadnych zadań inwestycyjnych i remontowych.

Dom Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej

  1. remont dachu w części mieszkalnej budynku DPS na kwotę - 15.933,10

  2. remonty sprzętu i wyposażenia na kwotę - 12.490,61

  3. remonty i naprawy dźwigu osobowego i platformy schodowej - 13.426,56

  4. naprawy samochodów służbowych na kwotę ogółem - 6.919,75

  5. konserwacja dźwigu i platformy - 6.983,28

  6. pomiary i naprawa instalacji odgromowej - 2.500,20

oraz pozostałe naprawy i remonty budynku, sprzętu i urządzeń - 11.536,00

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Sobieskiego 49 prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek

1. Remont dachu - 18.688,35

2. Remont szatni - 1.221,15

3. Remont pokoju z łazienką - 11.625,41

4. Budowa altanki śmietnikowej - 19.200,00

5. Remont jadalni i pomieszczeń rehabilitacji - 16.811,00

Szczegółowe informacje o środkach finansowych domów pomocy społecznej przedstawia poniższa tabela:

Nazwa placówki

Ilość miejsc statutowych

Średnio
roczna liczba

mieszkańców

wykonanie wydatków na 31.12.2014 r.

w tym

Płace i pochodne

Wydatki

statutowe i świadczenia społeczne

Wydatki majątkowe

DPS w Kutnie
ul. Krzywoustego 11

71

68

2 238 523,23

1 537 824,59

686 699,64

13 999,00

DPS w Kutnie
ul. Oporowska 27

130

137

3 725 541,79

2 662 706,36

1 048 855,43

13 980,00

DPS w Pniewie

72

68

2 224 600,46

1 542 099,34

651 444,85

31 056,27

DPS w Wojszycach

130

129

3 582 218,20

2 539 830,22

1 042 387,98

x

DPS w Woli Chruścińskiej

95

95

2 918 864,86

2 026 220,02

892 644,84

x

DPS w Kutnie
ul. Sobieskiego 49

60

58

326 300,00

326 300,00

x

x

razem

558

553

15 016 048,54

10 634 980,53

4 322 032,74

59 035,27

POTRZEBY W ZAKRESIE FUNKCJONOWANIA DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ NA ROK 2015

Potrzeby domów pomocy społecznej wiążą się z ich modernizacją mającą na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa, standaryzacji i podniesienia jakości świadczonych usług mieszkańców, jak również z dostosowywaniem poszczególnych Domów do wymogów w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.

W roku 2015 roku Dyrektorzy poszczególnych Domów zaplanowali wykonanie remontów, modernizacji i inwestycji, takich jak:

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Krzywoustego 11

  1. Termomodernizacja budynku, która zabezpieczy obiekt przed przemarzaniem, przemiękaniem i zawilgoceniem oraz ograniczy ubytki ciepła -około 150.000,00

  2. Wymiana kaloryferów pozwoli na racjonalne wykorzystanie energii cieplnej i zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku - około 40.000,00

  3. Monitoring w DPS w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Domu - około 20.000,00

  4. Doposażenie pomieszczeń kuchni przez zakup nowej patelni elektrycznej - około 7.000,00

  5. Doposażenie Domu na potrzeby terapii zajęciowej w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć wokalno - muzycznych : sprzęt nagłaśniający, projektor - około 15.000,00

  6. Doposażenie sali rehabilitacyjnej w brakujący bądź zużyty sprzęt rehabilitacyjny na potrzeby mieszkańców Domu - około 5.000,00

  7. Modernizacja węzła cieplnego na terenie Domu - około 10.000,00

  8. Montaż systemu oddymiającego klatki łączącej dwa budynki Domu - około 12.000,00

  9. Podłączenie drzwi przeciwpożarowych do centralki przeciwpożarowej - sterowanie automatyczne - około 6.500,00

  10. Wymiana zniszczonych mebli w pokojach mieszkalnych tj. tapczanów, szaf odzieżowych, szafek przyłóżkowych, stołów, krzeseł itp. - około 20.000,00

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Oporowska 27

1. Remont dachów na odcinku A i B- 8 500

2. Remont częściowy dachu na łączniku - 1 500

3. Wymiana instalacji ciepłej i zimnej wody w pomieszczeniu pralni - 7.000

4. Zakup i wymiana ciśnieniowego naczynia przeponowego do zamkniętego układu CO na kotłowni - 8 500

5. Montaż monitoringu wizyjnego - 4.000

6. Naprawa sieci wodociągowej w części instalacji p.poż -15.000

7. Remont brudownika - we własnym zakresie.

8. Malowanie pokoi mieszkalnych- 25 pomieszczeń - we własnym zakresie

Dom Pomocy Społecznej w Pniewie

1. Remont kotłowni (wymiana pieca c.o. na 2 mniejsze) - 80.000

2. Wymiana okien dachowych w bud. mieszkalnym 35 szt. - 50.000

3. Zakup wyposażenia do świetlicy - 8.000

4. Montaż monitoringu w budynku mieszkalnym - 20.000

5. Remont dachu - budynek mieszkalny - 10.000

6. Zakup pralnicowirówki i suszarki - 40.000

Dom Pomocy Społecznej w Wojszycach

1. II część remontu drogi wewnętrznej na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach na kwotę 33.974,00 ( wartość robót kosztorysowa), + materiały w/g kosztorysu na kwotę 12.469,00.

Dom Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej

1. Zakup i montaż systemu sygnalizacji pożarowej (interaktywny system automatycznego wykrywania pożarów koordynujący pracę wszystkich urządzeń w systemie p.poż.) i systemu oddymiania klatek schodowych wraz z przebudową rozdzielni i podłączeniem do Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Kutnie- 187.913,71.

2. Zakup z montażem systemu oddymiania dwóch klatek schodowych zgodnie z zaleceniami KP PSP w Kutnie- 38.000,00.

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Sobieskiego 49 prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek

Dom Pomocy Społecznej w Kutnie ul. Sobieskiego 49 w roku 2015 nie zaplanował żadnych zadań inwestycyjnych i remontowych.

II. POWIATOWY OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

Najważniejszym zadaniem Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest skuteczne pomaganie osobom znajdującym się w kryzysie zagrażającym ich codziennej egzystencji, a także znajdującym się okresowo w trudnych sytuacjach życiowych, wymagającym specjalistycznego wsparcia. Pracownicy Ośrodka poprzez interwencję, właściwą diagnozę wstępną, a następnie wspólnie z Klientem ustalone działania zaradcze, starają się zmniejszyć następstwa urazowych zdarzeń, powstrzymać przemoc, ochronić przed samobójstwem.

Ośrodek prowadzi doradztwo i poradnictwo rodzinne, wychowawcze, socjalno-bytowe, zawodowe oraz konsultacje prawne, terapię indywidualną, trening umiejętności wychowawczych. Ponadto Ośrodek przeprowadza wywiady środowiskowe diagnozujące otoczenie osoby znajdujące się w kryzysie, monitoring funkcjonowania środowiska, udziela również pomocy rzeczowej.

W roku 2014 kadrę Ośrodka stanowili:

- radca prawny - umowa zlecenie

          1. pracownik socjalny - 1 etat

          2. terapeuta 3/5 etatu

          3. psycholog ? etatu

          4. pedagog ? etatu

          5. 3 specjalistów zatrudnionych na umowę - zlecenie

          6. psycholog w ramach wolontariatu

          7. stażysta- psycholog

Tryb przyjmowania Klientów:

  • wczesna interwencja

  • osobiście - pomoc psychologiczna , terapia , poradnictwo

  • telefonicznie - porady przez telefon

Ośrodek świadczy usługi w zakresie:

- porad wczesnej interwencji,

- doradztwa i poradnictwa,

  • - terapii krótkoterminowej,

  • - porad prawnych,

  • - porad socjalno - bytowych.

Obszary problemów:

  • przemoc: psychiczna, fizyczna, seksualna, molestowanie dzieci. itp.

  • konflikty rodzinne: rozwód , separacja , konkubinat

  • depresja, choroby psychiczne, zaburzenia osobowości, lęki, PTSD. itp.

  • problemy wychowawcze: agresja, autoagresja.itp

  • uzależnienie, współuzależnienie

  • ubóstwo

  • bezrobocie

  • samotność, osamotnienie

  • zachowania dewiacyjne

  • mobbing w pracy

  • zaginięcia

  • żałoba

Przez cały rok 2014 udzielono ogółem:

  • porad telefonicznych- 3168

  • porad psychologicznych- 1931

  • liczba przeprowadzonych terapii- 481

Doradztwo i poradnictwo: 3261

w tym :

  • prawne 375

  • socjalno - bytowych 465

  • pedagogicznych 1012

  • zawodowe 29

  • rodzinne 626

  • inne tj . 754

( uzależnienie, współuzależnienie ,

przemoc domowa, medyczne itp.)

  • Liczba wizyt w środowisku: 164

W roku 2014 z pomocy Ośrodka skorzystało 787 osób.

Działalność terapeutyczna Ośrodka:

  1. Świadczona pomoc ma charakter wczesnej interwencji, diagnozy problemu, pomocy psychologicznej, terapii wyprowadzającej z ostrego kryzysu oraz pomoc w uzyskaniu terapii długoterminowej, o ile taka potrzeba zachodzi. Wsparcie polega na doradztwie i poradnictwie, dotyczy problemów wynikających z przemocy, konfliktów małżeńskich, współuzależnienia, uzależnienia, bezrobocia, depresji sytuacyjnej, marginalizacji środowisk ubogich objętych patologią społeczną, a także zaburzeń adaptacyjnych (agresji, autoagresji) i zaburzeń osobowości.

  2. Terapia indywidualna skierowana na rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem metod terapii krótkoterminowej.

  3. Pomoc psychologiczna - wsparcie emocjonalne , rozmowy wyciszające.

  4. Praca socjalna - porady socjalne, wywiady środowiskowe, prowadzenie dokumentacji Ośrodka.

  5. Poradnictwo prawne.

Od kilku lat na terenie Ośrodka odbywają się spotkania w ramach „ Tygodnia Przemocy” oraz realizowany jest program korekcyjno - edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Kutnie w roku 2014 prowadził grupy wsparcia dla dzieci z rodzin z problemami wychowawczymi oraz z rodzin dysfunkcyjnych. W zajęciach wzięło udział 23 dzieci. Ponadto na terenie Ośrodka prowadzone były zajęcia korekcyjno - edukacyjne dla dzieci i młodzieży z trudnościami szkolnymi.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej realizując swoje zadania, prowadzi działania na terenie całego kraju i współpracuje z instytucjami o podobnym profilu m.i. z:

  • Ogólnopolskim Pogotowiem „Niebieska Linia” (superwizja przypadków trudnych z zakresu przemocy ),

  • Fundacją: „Dzieci Niczyje''- Warszawa i Fundacją ,,Opoka'' - Łódź,

  • hostelami dla osób chroniących się przed przemocą,

  • ośrodkami terapii uzależnień i szpitalami psychiatrycznymi woj. łódzkiego i woj. ościennych,

  • noclegowniami, schroniskami dla bezdomnych,

  • przychodniami,

  • Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,

  • Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

  • Szpitalem Miejski - Kutno,

  • Pogotowiem,

  • Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- Warszawa (superwizja przypadków trudnych terapeutycznie),

  • Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej,

  • Powiatowym Urzędem Pracy,

  • NZOZ ,,Medyk'' - w zakresie konsultacji psychiatrycznych,

  • Zarządem Nieruchomości Miejskich w Kutnie,

  • Urzędem Miasta Kutno,

  • Policją,

  • Prokuraturą,

  • Kuratorami.

W 2014 rok pracownicy POIK po raz kolejny( czwarty) opracowali i zrealizowali program korekcyjno - edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie, w którym uczestniczyło 10 sprawców (8 mężczyzn i 2 kobiety). Liczba godzin na każdego sprawcę w podziale na spotkania indywidualne i warsztatowe wyniosła 60 godzin. Powyższy program sfinansowany został przez Urząd Wojewódzki w ramach Ogólnopolskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Uzyskana kwota to 9000 zł z czego rozliczono 8 887,88 zł

Pracownicy Ośrodka uczestniczyli w spotkaniach, seminariach i szkoleniach tematycznych, dzięki czemu poszerzali posiadaną wiedzę i nabywali nowe umiejętności.

FINANSOWANIE POWIATOWEGO OŚRODKA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie - Rozdział 85205

Nazwa zadania

Wykonanie wydatków na 31.12.2014

Wynagrodzenia i pochodne

Wydatki statutowe

i świadczenia społeczne

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

13 687,88

13 187,88

500,00

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej Rozdział 85220 - wsparcie i usługi specjalistyczne osobom, rodzinom znajdującym się w okresowo bądź trwale w trudnej sytuacji życiowej celem zapobiegania powstania lub pogłębienia się kryzysu.

Nazwa zadania

Wykonanie wydatków na 31.12.2014

Wynagrodzenia i pochodne

Wydatki statutowe

i świadczenia społeczne

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

150 503,24

118 933,17

31 570,07

III. PIECZA ZASTĘPCZA

1. RODZINNA PIECZA ZASTĘPCZA

Do głównych zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie w zakresie rodzinnej pieczy zastępczej zaliczamy m.in.:

  • organizowanie opieki w rodzinach zastępczych spokrewnionych i niezawodowych
    z dzieckiem, w tym udzielanie im pomocy pieniężnej w/g przepisów,

  • nadzór nad funkcjonowaniem zawodowych rodzin zastępczych, w tym udzielanie pomocy pieniężnej na dzieci umieszczane w nich oraz wypłacanie wynagrodzenia z tytułu świadczonej opieki i wychowania,

  • pokrywanie kosztów utrzymania dzieci pochodzących z terenu powiatu kutnowskiego umieszczonych w rodzinach zastępczych funkcjonujących na terenie innych powiatów.

RODZINY ZASTĘPCZE SPOKREWNIONE Z DZIECKIEM

W ciągu całego 2014 roku na terenie Powiatu Kutnowskiego funkcjonowało 97 rodzin zastępczych spokrewnionych, w których wychowywało się 135 dzieci. Liczba rodzin zastępczych i przebywających w nich dzieci jest zmienna. W 2014 roku z rodzin zastępczych spokrewnionych odeszło 15 dzieci. Powody to:

  • w 1 przypadku dla 1 dziecka postanowienie sądowe o rozwiązaniu rodziny zastępczej i powrocie dziecka pod opiekę rodziców biologicznych,

  • w 5 przypadkach 5 dzieci zostało umieszczonych w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej,

  • w 1 przypadku 1 wychowanka została umieszczona w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym,

  • w 5 przypadkach dla 5 dzieci było uzyskanie świadczenia na kontynuowanie nauki, po odejściu z rodziny po uzyskaniu pełnoletności bądź zakończeniu nauki,

  • w 1 przypadku dla 1 dziecka zakończenie nauki po osiągnięciu pełnoletności,

  • 2 dzieci zostało przeniesionych z rodziny zastępczej spokrewnionej do zawodowej rodziny zastępczej.

W 2014 roku na terenie Powiatu Kutnowskiego zostało utworzonych 6 rodzin zastępczych spokrewnionych, w których opiekę znalazło 6 dzieci. Wśród przyczyn zabrania dzieci z domu rodzinnego (ograniczenia lub pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej) oraz umieszczenia ich w rodzinach zastępczych wymienić należy m.in.:

  • niewydolność wychowawczą rodzica/rodziców;

  • alkoholizm rodzica/ rodziców;

W roku sprawozdawczym 6 wychowanków rodzin zastępczych spokrewnionych ukończyło 18 rok życia. Z tej grupy osób:

  • 1 osoba usamodzielniła się, jednocześnie uzyskując świadczenie na kontynuowanie nauki i samodzielnie gospodaruje,

  • 5 wychowanków pozostało nadal pod opieką dotychczasowej rodziny zastępczej do czasu zakończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat. Pozwalają im na to przepisy prawne. Rodzina zastępcza otrzymuje w tym okresie pomoc
    w dotychczasowej wysokości, bez pomniejszania pomocy pieniężnej o dochód dziecka.

Pomoc pieniężna dla rodziny zastępczej na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej jest określona przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a mian. 660,00 zł miesięcznie na jedno dziecko dla rodziny zastępczej spokrewnionej bez względu na wiek dziecka oraz 1.000,00 zł miesięcznie na jedno dziecko dla rodziny zastępczej niezawodowej i zawodowej bez względu na wiek dziecka. Ponadto dla dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności, rodzinie zastępczej przyznaje się dodatek nie niższy niż 200,00 zł miesięcznie. Część rodzin zastępczych ma wypłacane świadczenia na mocy ustawy o pomocy społecznej, z uwagi na możliwość dokonania przez nich wyboru formy finansowania. Wysokość pomocy pieniężnej w takich przypadkach jest wyliczana od kwoty podstawy (1.647,00 zł).

Pomoc pieniężną udzielaną rodzinie zastępczej zgodnie z ustawą o pomocy społecznej ilustruje poniższa tabela:

  • 80% podstawy - wysokość pomocy pieniężnej nie niższa niż 1.317,60 zł, pomniejszone 50% dochodu dziecka do 7 roku życia

60% podstawy - wysokość pomocy pieniężnej nie niższa niż 988,20 zł, pomniejszone 50% dochodu dziecka

  • od 7 do 18 lat + orzeczenie
    o niepełnosprawności lub orzeczenie
    o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności do 7 roku życia + orzeczenie
    o niepełnosprawności

60% podstawy - wysokość pomocy pieniężnej nie niższa niż 988,20 zł, pomniejszone 50% dochodu dziecka

  • od 7 do 18 roku życia + umieszczenie na podstawie ustawy z dn. 26.10.1982 r.
    o postępowaniu w sprawach nieletnich

60% podstawy - wysokość pomocy pieniężnej nie niższa niż 988,20 zł, pomniejszone 50% dochodu dziecka

  • od 7 do 18 roku życia + orzeczenie
    o niepełnosprawności lub orzeczenie
    o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności + umieszczenie na podstawie w/w ustawy

80% podstawy - wysokość pomocy pieniężnej nie niższa niż 1.317,60 zł, pomniejszone 50% dochodu dziecka

Starosta może również przyznać rodzinie zastępczej jednorazowe świadczenie pieniężne na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego do rodziny zastępczej dziecka, jak również pomoc na pokrycie skutków zdarzenia losowego. W ciągu 2014 roku przyznano oraz wypłacono 3 świadczenia z tytułu pomocy jednorazowej dla 2 rodzin zastępczych spokrewnionych na łączną kwotę 2000,00 zł. W 2014 roku wypłacono również 1 rodzinie zastępczej spokrewnionej 2 jednorazowe świadczenia pieniężne w wysokości po 1.000,00 zł na każde dziecko na pokrycie skutków zdarzeń losowych (choroba lub inne), w wyniku których dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych wymagają dodatkowej pomocy. Ponadto ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadziła dodatkowe świadczenie dla rodzin zastępczych - dofinansowanie do wypoczynku dziecka poza miejscem zamieszkania. W ciągu całego 2014 roku rodzinom zastępczym spokrewnionym wypłacono 19 świadczeń dofinansowania do wypoczynku dziecka poza miejscem zamieszkania na łączną kwotę 4.880,00 zł.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2014 roku na terenie Powiatu Kutnowskiego funkcjonowało 87 rodzin zastępczych spokrewnionych, w których wychowywało się 120 dzieci.

Struktura wydatków na rodziny zastępcze spokrewnione w roku 2014 przedstawiała się następująco:

L.P.

  • RODZAJ ŚWIADCZENIA

  • KWOTA

1

Pomoc bieżąca dla rodzin zastępczych spokrewnionych

1.045.810,00 zł

2

Jednorazowa pomoc na przyjęcie dziecka

2.000,00 zł

3

Pomoc losowa

2.000,00 zł

4

Dofinansowanie do wypoczynku dziecka

4.880,00 zł

  • RAZEM

1.054.690,00 zł

Jak wynika z tabeli, największą część wydatków pochłania pomoc bieżąca dla rodzin zastępczych spokrewnionych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że znacznie rośnie liczba dzieci umieszczanych w rodzinach.

Taka tendencja jest zgodna z założeniami polityki społecznej państwa i samorządów.

RODZINY ZASTĘPCZE NIEZAWODOWE ORAZ

ZAWODOWE RODZINY ZASTĘPCZE

W ciągu 2014 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie miało pod opieką 50 niezawodowych rodzin zastępczych, w których wychowywało się 64 dzieci.

Ponadto w dziesięciu zawodowych rodzinach zastępczych przebywało 54 dzieci, w tym w dwóch zawodowych rodzinach zastępczych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego opiekę i wychowanie znalazło 11 dzieci. W roku 2014 została utworzona 1 zawodowa rodzina zastępcza.

W okresie sprawozdawczym przyznano oraz wypłacono:

  • - 7 świadczeń z tytułu pomocy jednorazowej dla 4 zawodowych rodzin zastępczych na łączną kwotę 7.600,00 zł,

  • - 4 świadczenia z tytułu pomocy jednorazowej dla 3 rodzin zastępczych niezawodowych na łączną kwotę 4.000,00zł,

  • - 19 świadczeń z tytułu dofinansowania do wypoczynku dzieci poza miejscem zamieszkania dla 5 zawodowych rodzin zastępczych na łączną kwotę 2.060,00 zł,

  • - 12 świadczeń z tytułu dofinansowania do wypoczynku dzieci poza miejscem zamieszkania dla 9 rodzin zastępczych niezawodowych na łączną kwotę 3.220,00 zł,

Rotacja dzieci w zawodowych rodzinach zastępczych jest dość duża, zwłaszcza
w pogotowiu rodzinnym. I tak:

  • 8 dzieci wróciło z rodzin zawodowych do rodziców biologicznych, w tym 5 dzieci z zawodowej rodziny zastępczej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego,

  • 2 dzieci z zawodowej rodziny zastępczej zostało umieszczonych w placówce opiekuńczo-wychowawczej,

  • 1 wychowanka zawodowej rodziny zastępczej usamodzielniła się, jednocześnie uzyskując świadczenie na kontynuowanie nauki i samodzielnie gospodaruje,

  • 4 dzieci z zawodowych rodzin zastępczych zostało adoptowanych, w tym 2 dzieci z zawodowej rodziny zastępczej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego,

  • 3 zawodowym rodzinom zastępczym przyznano świadczenia na pokrycie kosztów przeprowadzenia niezbędnego remontu w celu poprawy warunków lokalowych na łączną kwotę 9.000,00 zł.

Żadna z rodzin zastępczych zawodowych nie zdecydowała się na urlop wypoczynkowy.

Na taką formę wsparcia pozwalają przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W czasie urlopu rodzin zastępczych opiekę nad dziećmi przejmuje rodzina pomocowa. W roku 2014 nie było potrzeby tworzenia rodzin pomocowych.

Wg stanu na 31.12.2014 roku w 46 rodzinach niezawodowych i 10 zawodowych rodzinach zastępczych przebywało ogółem 99 dzieci. Spośród nich 15 ma już ukończone
18 lat.

Struktura wydatków na zawodowe oraz niezawodowe rodziny zastępcze w roku 2014 przedstawiała się następująco:

L.p.

rodzaj świadczenia

kwota

1

Pomoc bieżąca dla rodzin zawodowych

402.084,81 zł

2

Pomoc bieżąca dla rodzin zawodowych, pełniących funkcję pogotowia rodzinnego

100.322,59 zł

3

Pomoc bieżąca dla rodzin niezawodowych

721.535,19 zł

4

Jednorazowa pomoc na przyjęcie dziecka do zawodowej rodziny zastępczej

7.600,00 zł

5

Jednorazowa pomoc na przyjęcie dziecka do rodziny niezawodowej

4.000,00 zł

6

Jednorazowa pomoc losowa

0,00

7

Dofinansowanie do wypoczynku dziecka w rodzinach zastępczych zawodowych

2.060,00 zł

8

Dofinansowanie do wypoczynku dziecka w rodzinach zastępczych niezawodowych

3.220,00

9

Dofinansowanie do remontu domu jednorodzinnego dla zawodowych rodzin zastępczych

9.000,00

10

Świadczenia dla rodzin zastępczych pomocowych

0,00

razem

1.249.822,59 zł

Finansowanie zadań z zakresu opieki zastępczej, zarówno rodzinnej jak i instytucjonalnej do końca 2011 roku należało do zadań Powiatu. Od stycznia 2012 roku gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem go po raz pierwszy w pieczy zastępczej, ponosi odpowiednio wydatki w wysokości:

  • 10% wydatków na opiekę i wychowanie dziecka- w pierwszym roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej;

  • 30% wydatków na opiekę i wychowanie dziecka- w drugim roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej;

  • 50% wydatków na opiekę i wychowanie dziecka- w trzecim roku i następnych latach pobytu dziecka w pieczy zastępczej.

Struktura wydatków w roku 2014 na opiekę i wychowanie dziecka pokrytych przez gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem go po raz pierwszy w pieczy zastępczej:

Wydatki na opiekę i wychowanie dziecka pokryte przez gminę, z tego poniesione w wysokości:

Rodziny zastępcze spokrewnione

Rodziny zastępcze niezawodowe

Rodziny zastępcze zawodowe

Liczba świadczeń

Kwota świadczeń w zł

Liczba świadczeń

Kwota świadczeń w zł

Liczba świadczeń

Kwota świadczeń w zł

10% w pierwszym roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej

115

7.063,00

73

6.790,00

175

29.790,00

30% w drugim roku pobytu dziecka w pieczy zastępczej

214

39.614,00

57

15.638,00

73

30.763,00

50% w trzecim roku i następnych latach pobytu dziecka w pieczy zastępczej

62

18.572,00

14

6.087,00

1

1.396,00

Ogółem:

391

65.249,00

144

28.515,00

249

61.949,00

W rodzinach zastępczych, tak jak we wszystkich rodzinach zdarzają się problemy
i trudności. Niejednokrotnie opiekunowie zgłaszali się do Powiatowego Centrum z prośbą
o pomoc i poradę. Aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, przy POW „Tęcza” został powołany w 2007 roku Ośrodek Poradnictwa Rodzinnego, gdzie zespół specjalistów jest w stanie udzielać fachowej pomocy. Ustalony został jeden dzień w tygodniu, kiedy rodziny zastępcze mogą korzystać z pomocy psychologa i pedagogów. Rodziny zastępcze chętnie w trudnych sytuacjach korzystają z pomocy fachowców. Poza tym od 2007 roku w ramach Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego funkcjonuje grupa wsparcia dla rodzin zastępczych. Rodziny mogą również skorzystać z porad specjalistów Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Kutnie. Ponadto w PCPR w Kutnie zatrudniony został psycholog, który w miarę potrzeb udziela rodzinom zastępczym wsparcia. W 2014 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie skorzystano z usług psychologa 273 razy. Pomoc skupiała się na indywidualnej pracy psychologa z rodzicami zastępczymi jak i ich podopiecznymi. Były to jednorazowe spotkania konsultacyjne, systematyczna praca podczas wielu sesji oraz asysta w trakcie spotkań rodziców biologicznych z dziećmi na terenie Centrum. Główne problemy skupiały się na poprawie umiejętności wychowawczych rodziców, stabilizacji emocjonalnej klientów, nabywaniu umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami, poszerzaniu świadomości psychologicznej pomagającej w lepszym rozumieniu zaistniałych sytuacji i pokonywaniu związanych z nimi trudności, wsparciu emocjonalnym.

Spośród udzielonych porad wyszczególniono:

-84 konsultacje wychowawcze (praca bezpośrednio z opiekunem)

-85 porad psychologicznych (indywidualna praca z dzieckiem)

-83 porady psychologiczno-pedagogiczne (konsultacje wychowawcze oraz praca indywidualna z opiekunem)

- 21 spotkań rodziców z dziećmi.

Ponadto Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie od marca 2011 roku organizuje spotkania dla rodzin zastępczych, które odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca. Najliczniejszą grupę osób w nich uczestniczących stanowią zawodowe rodziny zastępcze.

Podczas tych spotkań rodziny zastępcze mają możliwość wymiany doświadczeń, pomocy sobie nawzajem w rozwiązywaniu napotykanych trudności oraz skorzystaniu z porad psychologa PCPR, który prowadzi grupę wsparcia. Spotkania polegają na grupowej dyskusji osób biorących w nich udział oraz prelekcji tematycznej wygłaszanej przez psychologa, co pozwala na integrację rodzin zastępczych i pełni funkcję grupy wsparcia.

W celu poprawy jakości funkcjonowania rodzin zastępczych, pracownik PCPR w Kutnie kontroluje rodziny zastępcze w miejscu ich zamieszkania bez wskazania terminu wizyty. W trakcie przeprowadzanych kontroli sprawdzany jest całokształt sytuacji dziecka, relacje w rodzinie, warunki panujące w domu itd. Sprawozdania z funkcjonowania rodziny zastępczej i oceny sytuacji dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej przekazywane są do właściwego sądu. PCPR również regularnie gromadzi informacje ze szkół, do których uczęszczają małoletni, monitorując ich postępy w nauce, zachowanie, współpracę opiekunów z wychowawcą i nauczycielami oraz ewentualne zaniedbania ze strony opiekunów.

W 2014 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie wzięło udział w konkursach ogłoszonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i pozyskało jedną dotację w ramach „Resortowego programu wspierania rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014”, w wysokości 3.749,00 zł, która została przeznaczona między innymi na dofinansowanie wydatków, określonych w art. 192 pkt 3, 4, 5, 7 i 9 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ponoszonych w 2014 roku na opiekę i wychowanie dzieci umieszczonych w spokrewnionych i niezawodowych rodzinach zastępczych utworzonych przed 2014 rokiem.

W 2014 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie zatrudniało 4 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, którzy objęli swoją opieką 74 rodziny zastępcze. Rodziny te pozostają pod szczególnym stałym nadzorem. Opieką koordynatora zostały objęte przede wszystkim rodziny, które nie miały 2 letniego doświadczenia ale również rodziny zawodowe, rodzinne domy dziecka oraz rodziny, w których występowały problemy opiekuńczo - wychowawcze, lub które w opinii organizatora rodzinnej pieczy zastępczej wymagały takiego rodzaju wsparcia. Ponadto rodziny, które zgłoszą chęć współpracy z koordynatorem otrzymają taką formę wsparcia.

Rodziny zastępcze objęte opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej na przestrzeni lat 2012-2014

2012 rok

2013 rok

2014 rok

Liczba koordynatorów

2

3

4

Liczba rodzin zastępczych

17

87

81

źródło: dane PCPR, opracowanie własne

0x01 graphic

Zatrudnieni koordynatorzy posiadają wykształcenie wyższe - pedagogiczne oraz posiadają doświadczenie w pracy z rodzinami zastępczymi i dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej. Koordynatorzy realizując swoje zadania możliwie jak najczęściej odwiedzają rodziny zastępcze, prowadząc rozmowy na temat występowania u dzieci ewentualnych problemów opiekuńczo- wychowawczych czy zdrowotnych.

Ponadto w roku 2014 zorganizowano szkolenia dla kandydatów na niezawodowe i zawodowe rodziny zastępcze. Szkolenia odbyły się zgodnie z zatwierdzonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej programem szkoleń, którego celem było zapoznanie kandydatów z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z opieką zastępczą, czy sposobami radzenia sobie z nimi. Szkolenia odbywały się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie i trwały ok. 60 godzin. W 2014 przeszkolonych zostało 10 osób na rodziny zastępcze niezawodowe oraz 2 osoby na rodziny zastępcze zawodowe. Po ukończeniu szkolenia i przejściu badań psychologicznych kandydaci pozytywnie ocenieni przez zespół szkolący otrzymali zaświadczenia kwalifikacyjne.

Liczba przeszkolonych osób uczestniczących w szkoleniach na rodziny zastępcze w latach 2012-2014

ROK

LICZBA PRZESZKOLONYCH OSÓB

LICZBA PRZESZKOLONYCH RODZIN

2012

7

5

2013

21

13

2014

12

9

RAZEM:

40

27

źródło: dane PCPR, opracowanie własne

0x08 graphic

Dla pozyskania kandydatów na rodziny zastępcze Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie (Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej) propagowało w lokalnej prasie i telewizji oraz poprzez ulotki nabór na kandydatów, na rodziny zastępcze. Ulotki i ogłoszenia zachęcały odbiorców do zgłaszania się na szkolenia. Ponadto, propagując idee powstawania rodzin zastępczych, na terenie powiatu kutnowskiego corocznie odbywa się festyn rodzinny z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, na który zostają zaproszone wszystkie rodziny zastępcze funkcjonujące na terenie powiatu kutnowskiego oraz osoby, którym bliska jest ta idea. W organizację przedsięwzięcia czynnie włącza się Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Domów Dziecka i Rodzin Zastępczych „Wyspa Skarbów” oraz Stowarzyszenie Pomocy „LARIS”. Stowarzyszenie „ Laris” prowadzi działalność mającą na celu integrację międzypokoleniową dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej i mieszkańców domów pomocy społecznej powiatu kutnowskiego. Stowarzyszenie „Wyspa skarbów” prowadzi działalność promującą rodzicielstwo zastępcze oraz wspiera dzieci i rodziny zastępcze. Organizacja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego była częścią wniosku projektu „Lepsze jutro” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 7.1 Poddziałania 7.1.2 POKL , który do końca 2014 roku realizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie.

2. INSTYTUCJONALNA PIECZA ZASTĘPCZA

Do głównych zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie w zakresie instytucjonalnej pieczy zastępczej zaliczamy m.in.:

- organizowanie całodobowej opieki i wychowania dzieciom w placówkach opiekuńczo-wychowawczych funkcjonujących na terenie powiatu kutnowskiego,

- zapewnianie środków finansowych niezbędnych do prawidłowego wypełniania zadań przez placówki opiekuńczo-wychowawcze,

- pokrywanie kosztów utrzymania dzieci pochodzących z terenu powiatu kutnowskiego umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych funkcjonujących na terenie innych powiatów.

PLACÓWKI OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZE

W dwóch placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego funkcjonujących na terenie naszego powiatu przebywało według stanu na 31 grudnia 2014r. 59 wychowanków objętych opieką całodobową, natomiast w placówce rodzinnej-Rodzinnym Domu Dziecka w Strzegocinie, prowadzonym od 01 września 2005r. przez Caritas Diecezji Łowickiej umieszczonych było 8 małoletnich.

W 2014 roku wydano 24 skierowania do placówek opiekuńczo-wychowawczych znajdujących się na terenie powiatu.

  • Liczba wydanych skierowań do placówek opiekuńczo-wychowawczych ze względu na pochodzenie dziecka (stan na 31.12.)

Lp.

Gmina/Miasto

2014

1.

Miasto Kutno

14

2.

Gmina Kutno

3

3.

Miasto Żychlin

-

4.

Miasto Krośniewice

-

5.

Gmina Strzelce

-

6.

Gmina Ostrowy

-

7.

Gmina Dąbrowice

-

8.

Gmina Bedlno

3

9.

Gmina Krzyżanów

2

10.

Gmina Łanięta

1

11.

Gmina Oporów

-

12.

Inny Powiat

1

Razem

24

W placówkach opiekuńczo-wychowawczych według stanu na dzień 31 grudnia 2014r. przebywało 20 wychowanków pochodzących z innych powiatów, natomiast 1 dziecko z naszego powiatu umieszczone było w placówce na terenie innego powiatu (Powiat Gostyniński). W 2014 roku obowiązywały zawarte w latach poprzednich porozumienia z każdym powiatem dotyczące kosztów ponoszonych na utrzymanie dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W zakresie w/w porozumień prowadzono korespondencję, m.in. w każdym miesiącu były wystawiane noty obciążające (łącznie w 2014 roku wystawiono 99 not).

Zgodnie z wystawionymi i otrzymanymi notami księgowymi kwota dochodów z tytułu pobytu dzieci z innych powiatów w naszych placówkach - 989.855,89 zł (z tym, że Powiat Grójecki dokonał wpłaty w 2015 roku na kwotę 22.887,96 zł), kwota wydatków- pobyt dzieci z naszego powiatu w placówkach funkcjonujących w innych powiatach to 54.451,47 zł ( 18 not księgowych).

Od 2012 roku ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadziła obowiązek współfinansowania przez gminę wydatków związanych z pobytem dzieci
w pieczy zastępczej. W przedmiotowej sprawie zawierane są umowy dotyczące umieszczenia dziecka zamieszkałego na terenie danej gminy w placówce opiekuńczo - wychowawczej i ponoszenia wydatków na jego utrzymanie (na dzień 31.12.2014 roku obowiązywało 16 umów).

W placówkach wg stanu na 31 grudnia 2014 roku zatrudnionych było 57 osób ( 55 etatów)

Grupa zawodowa

POW „Tęcza”

POW we Franciszkowie

RDD Strzegocin

Razem

Kadra pedagogiczna

16

14

2

32

Pracownicy administracji

(w tym dyrektor)

4

4

1

9

Pracownicy obsługi

8

7

1

16

Razem

28

25

4

57

W 2014 roku w placówkach dokonano wielu zakupów oraz przeprowadzono wymagane naprawy i remonty, doposażono placówki w sprzęt i urządzenia.

  • W Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Tęcza” w Kutnie przeprowadzono remont salonu III grupy wychowawczej (na kwotę 2.737 zł), remont archiwum (4.574 zł), remont korytarza przy siłowni (7.116,01 zł) oraz zaadaptowano pomieszczenia biblioteki na siłownię (4.189 zł). W ramach inwestycji dokonano zakupu i montażu windy towarowej na kwotę 39.273,90 zł.

W 2015 roku Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tęcza” w Kutnie planuje wykonać kosztorys wysuszenia piwnic, przeprowadzić remont II grupy wychowawczej oraz remont świetlicy I grupy wychowawczej.

  • W Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej we Franciszkowie przeprowadzono remont komina wentylacyjno-spalinowego (na kwotę 6.150,00 zł) i elewacji budynku administracyjnego (kwota 2.865,90 zł), pomalowano pokoje wychowanków, przeprowadzono bieżące naprawy i remonty oraz wymieniono uszkodzone szyby
    w drzwiach wejściowych i oknach w budynku głównym (kwota 3.150,00 zł).

W 2015 roku Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza we Franciszkowie planuje remont łazienek wychowanków oraz bieżące naprawy zasobów mieszkaniowych.

  • W Rodzinnym Domu Dziecka w Strzegocinie przeprowadzono remont kominka, co pozwoliło na uzyskanie ekologicznego, alternatywnego źródła ogrzewania. Ponadto dokonano konserwacji kosiarki i pozostałego sprzętu ogrodniczego na łączną kwotę 5.000 zł. W 2014 roku Kuria Diecezji Łowickiej sfinansowała całkowity remont oczyszczalni ścieków. Ponadto dokonywano bieżących napraw i zakupów, m. in. odświeżono ściany w pokojach wychowanków oraz wymieniono niektóre ze sprzętów domowych np. pralkę.

W 2015 roku w zależności od posiadanych środków planowane są:

- wymiana podłogi w pokoju rodzinnym,

- obniżenie sufitów w łazienkach dzieci,

- remont tarasów i schodów budynku RDD,

- budowa wiat zadaszenia dla drewna kominkowego,

- remont bramy wjazdowej i furtki z instalacją zamykania elektrycznego,

- remont instalacji elektrycznej przed budynkiem (fontanna).

Działania podejmowane przez placówki opiekuńczo-wychowawcze na rzecz dziecka i rodziny

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tęcza” w Kutnie

Praca opiekuńczo-wychowawcza w placówce przebiegała zgodnie z opracowanymi i zatwierdzonymi w styczniu 2014 roku programem opiekuńczo-wychowawczym, programem profilaktycznym oraz kalendarzem imprez. W obszarach pracy placówki znalazły się m.in.: terapia psychologiczna, zajęcia psychoedukacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, warsztaty profilaktyczno-wychowawcze, zajęcia arteterapeutyczne, doradztwo pedagogiczne.

W strukturze placówki funkcjonowały:

- 3 grupy socjalizacyjne

- 2 mieszkania dla usamodzielnionych wychowanków

- Ośrodek Poradnictwa Rodzinnego

W minionym roku realizowane były następujące programy własne:

1. „Dla domu z pomysłem” - program edukacyjno-artystyczny dla młodzieży

Jego celem było ukierunkowanie rozwoju umiejętności wychowanków, poznanie nowych technik plastycznych i możliwości tworzenia prac przy użyciu różnych materiałów. Na zajęciach warsztatowych młodzież zapoznała się z podstawami szycia, rozwijała wyobraźnię, kreatywność i umiejętności manualne. Sztuka szycia wprowadziła wychowanków w arkana świata igieł, materiałów i kolorów, stając się inspiracją do podejmowania samodzielnych działań.

2. „Niech pomyśli mądra główka, jak się pisze trudne słówka” - program edukacyjny z zakresu nauki ortografii

Program przeznaczony dla wychowanków-uczniów nauczania zintegrowanego, którzy chcieli rozwijać swoje umiejętności w zakresie ortografii. Uczestnictwo w zajęciach umożliwiło dzieciom przezwyciężanie trudności w pisaniu i prowadziło do wyrobienia nawyku ortograficznego oraz wdrażało wychowanków do samokontroli i samooceny. Program realizowany był na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych.

3. „Zielone światło dla kultury słowa” - program profilaktyczny

Program skupiony wokół edukacji w zakresie kultury słowa i wypowiedzi. Stanowił on cykl zajęć, spotkań i pogadanek poświęconych kształtowaniu kultury osobistej, nakierowanych przede wszystkim na poprawne posługiwanie się językiem. Spotkania realizowane w ramach programu były przeznaczone dla wszystkich wychowanków placówki. Zajęcia prowadzili psycholog i pedagog. Część z nich została dostosowana do wieku osób znajdujących się w poszczególnych grupach socjalizacyjnych. Wówczas prowadzili je wychowawcy danej grupy.

4. „Papieromania” - program arteterapeutyczny

Program ukierunkowany na ekspresję emocji i rozwój zainteresowań pojawiających się
w życiu człowieka. Stanowił on cykl zajęć poświęconych pracy z wykorzystaniem papieru, przede wszystkim techniką scrapbookingu. Spotkania w ramach programu przeznaczone były dla wszystkich wychowanków placówki. Program miał charakter terapeutyczny oraz integracyjny, dlatego zajęcia odbywały się w formie zajęć grupowych w ramach pracy koła arteterapeutycznego „Radosny chaos”.

5. „SMOK III-sztukę może odkrywać każdy” - program edukacyjno-artystyczny

Była to kontynuacja programu z poprzednich lat wynikająca z ogromnego zainteresowania dzieci i młodzieży taką formą spędzania czasu wolnego. Jako cel programu założono rozwijanie zainteresowań wychowanków poprzez wzmacnianie ich wrażliwości artystycznej oraz umiejętności manualnych i ruchowych poprzez organizację zajęć plastycznych, arteterapeutycznych, tanecznych oraz poprzez wycieczki do instytucji kulturalnych.

6. „Nauka pływania” - program nauki pływania dla młodzieży z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Tęcza”

Autorami i realizatorami programu byli instruktorzy pływania Stowarzyszenia Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej, Oddział w Kutnie. Został on zrealizowany w ciągu 12 jednostek lekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Zajęcia odbywały się w Aquapark Kutno. Wychowankowie korzystali z przyborów pomocniczych będących na wyposażeniu pływalni. Program zakładał opanowanie przez dzieci i młodzież podstawowych umiejętności w zakresie pływania, podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej, zapoznanie z niebezpieczeństwami podczas kąpieli, popularyzację pływania jako formy rekreacji ruchowej, kształtowanie pozytywnych cech osobowości takich, jak: odwaga, zdyscyplinowanie, systematyczność, życzliwość.

7. „Szufladki kultury” opracowany przez Stowarzyszenie „Wyspa Skarbów”

Pierwsza edycja programu realizowana była w 2013 roku. Główny cel projektu to socjalizacja i uspołecznienie dzieci poprzez nabycie umiejętności korzystania z bogactwa oferty instytucji kulturalnych, rozbudzenie zainteresowań, pokazanie alternatywnych możliwości spędzania czasu wolnego, wyrobienie nawyku kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, nabycie wiedzy o tradycjach i historii naszego kraju.

W minionym roku wychowankowie placówki pod opieką wychowawców, specjalistów, opiekunów kół zainteresowań uczestniczyli w wielu konkursach, uroczystościach i imprezach kulturalnych, artystycznych, sportowych, rekreacyjnych oraz integracyjnych, m.in.:

Wieczór Walentynkowy, „Zima” - spotkanie integracyjne z wychowankami przedszkola „Płomyk”, Bal Karnawałowy zorganizowany we współpracy z wolontariuszami II L.O.im. J. Kasprowicza w Kutnie, wyjścia do pizzerii, do cyrku, uroczyste śniadanie Wielkanocne, uroczystość przyjęcia I Komunii Św., „Dzieciolandia”- spotkanie integracyjne z okazji Dnia Dziecka, spotkanie integracyjne z młodzieżą Gimnazjum w Topoli Królewskiej, impreza integracyjna z okazji Dnia Chłopca, akcja „Różana Tęcza”, konkurs matematyczny „Mistrz tabliczki mnożenia”, spotkanie z grupą motocyklistów „Foto-Moto”, uroczystość przyjęcia sakramentu Bierzmowania, spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37, „Zaczarowane ozdoby”- konkurs plastyczny organizowany przez fundację „Wawel z rodziną”, „Mikołajki”- spotkanie integracyjne zorganizowane przez nauczycieli, dzieci i młodzież Katolickiej szkoły podstawowej oraz liceum, „Świąteczne gotowanie” - warsztaty kulinarne zorganizowane przez ZSZ nr 2 w Łowiczu, świąteczne spotkanie integracyjne z młodzieżą Gimnazjum nr 1 w Kutnie świąteczne spotkanie z przedstawicielami firmy Nihof Wassing, „Jasełka' oraz uroczysta kolacja Wigilijna.

Ponadto dzieci i młodzież z placówki brali udział w licznych imprezach organizowanych w środowisku lokalnym oraz na terenie kraju. Należały do nich:

-Mistrzostwa Polski w piłce halowej, 10-lecie Kutnowskiego klubu Origami „Kwadracik”, obchody Dnia Wędkarza w KDK w Kutnie, Ogólnopolski Turniej im. Olka Ruminkiewicza w Koninie, akcja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kutnie w związku z obchodami kwietnia jako Miesiąca Kultury Zdrowotnej, piknik integracyjny z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, 20-lecie ZDZ w Kutnie, wycieczka do stolicy w ramach współpracy z warszawskim gimnazjum, akcja Ogólnopolski Głos Profilaktyki organizowana przez Komendę Główną Policji, ognisko grupy oazowej przy parafii Błogosławionych Męczenników Kutnowskich, „Odyseja Historyczna” organizowana przez Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, piknik organizacji pozarządowych „Razem możemy więcej”, „Jarmark różany”- wystawy, koncerty, imprezy towarzyszące, dyskoteka z okazji Dnia Chłopca w SP nr 6 w Kutnie, obchody Światowego Dnia Ludzi Starszych, 20-lecie DPS w Woli Chruścińskiej, pasowanie uczniów kl. I w SP nr 6, koncert „Kutno miasto róż- chcę tu być”, obchody Dnia Niepodległości „Niech żyje niepodległa Polska”, musical „Za kulisami” w Centrum Muzyki i Tańca, „No rulet” - występ Teatru Tańca „Test” z Warszawy, VIII Mistrzostwa Turnieju Tenisa Stołowego w Lubieniu Kujawskim, koncert charytatywny „Mamy jeden cel” zorganizowany przez ekipę „Tak to słyszę” oraz Gimnazjum nr 1 w Kutnie, wyjazd do Warszawy- udział w zawodach w tenisie stołowym, udział w programach, imprezach, konkursach, koncertach, warsztatach artystycznych i tanecznych organizowanych przez Stowarzyszenie „Laris”.

Indywidualne umiejętności, uzdolnienia oraz zainteresowania wychowankowie mogli rozwijać poprzez udział w zajęciach następujących kół zainteresowań:

- Kolo ekologiczne

- Koło plastyczne „POP - ART”

- Koło arteterapeutyczne „Radosny chaos”

- Koło teatralne „Maska”

- Koło muzyczne „Tęczowa nutka”

- Koło kulinarne „Ciasteczko”

- Kolo rekreacyjne „Wszędobylscy”.

W okresie wakacji podopieczni placówki mieli możliwość uczestniczyć w różnorodnych, urozmaiconych formach spędzania czasu wolnego. Były to zajęcia plastyczne, arteterapeutyczne, komputerowe, rekreacyjno-sportowe, kulinarne oraz gry i zabawy podwórkowe, zespołowe, terenowe a także prace na terenie zielonym placówki. Organizowano im również spacery, wyjścia na basen i na lody, wycieczki rowerowe. Ponadto wychowankowie brali udział w wyjazdowych formach wypoczynku. Były to:

- obóz wypoczynkowy z elementami arteterapii „Wakacyjny savoir vivre” w Chłapowie nad morzem

- obóz wypoczynkowo-rekreacyjny „Tęczowa Stacja Nieborów”

- wyjazd do Holandii

- półkolonie organizowane przez Kutnowski Komitet Obrony Bezrobotnych

- udział w projekcie KDK w Kutnie „Kolorowa lokomotywa”

- IX Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc w Bydgoszczy.

Realizując swoje zadania na rzecz dziecka i jego rodziny, troszcząc się o zapewnienie wychowankom możliwie najlepszych warunków rozwoju, jak również warunków bytowych, placówka systematycznie współpracowała z PCPR w Kutnie, Starostwem Powiatowym w Kutnie, Urzędem Miasta Kutno, szkołami, sądami, instytucjami pomocy społecznej (MOPS, GOPS, domy dziecka, domy pomocy społecznej), instytucjami oświatowymi, instytucjami kulturalnymi (KDK, MDK, Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejska Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie, Muzeum w Nieborowie, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Krośniewicach ), Aquapark Kutno, fundacjami z Holandii JANEK I KIVANIS, Fundacją „Pomagam”, Stowarzyszeniem „Wyspa Skarbów”, Stowarzyszeniem „LARIS”, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kibiców, sędziami oraz drużynami Małej Ligi Baseballa, Klubami Motocyklowymi, Kołem wędkarskim, parafią Błogosławionych Męczenników Kutnowskich, Stowarzyszeniem Historycznym Pułk 37, Nihof Wassing, przedsiębiorstwem W. Bury oraz Jarosław Gajewicz. Akcje charytatywne na rzecz placówki przeprowadzili: KCI w Kutnie- odnowienie pokoju sypialnego wychowanków oraz wolontariusze ZS nr 1 w Kutnie - akcja „Kolorujemy ich świat”.

Przy Placówce od kilku lat istnieje Ośrodek Poradnictwa Rodzinnego. Działania Ośrodka podejmowane na rzecz rodziny obejmowały wsparciem trzy grupy klientów:

- rodziny naturalne wychowanków (w ramach pracy pedagoga rodzinnego, pracownika socjalnego, pedagoga)

- rodziny zastępcze tj. rodzice zastępczy i wychowankowie tych rodzin (w ramach pracy specjalistów Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego funkcjonującego w placówce)

- usamodzielnieni wychowankowie (w ramach pracy specjalistów Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego funkcjonującego w placówce)

Praca z rodziną naturalną wychowanków obejmowała rozpoznawanie i diagnozę sytuacji rodzinnej wychowanków, podejmowanie działań mających na celu utrzymywanie więzi dziecka z rodziną, a także przygotowanie warunków do powrotu wychowanka do domu rodzinnego. Pracownicy placówki sprawdzali realizację planów zawartych w kontraktach, prowadzili działania terapeutyczne, przekazywali informacje na temat funkcjonowania wychowanków na terenie placówki i szkoły, omawiali występujące z nimi problemy wychowawcze i poszukiwali wspólnych metod pracy, zapoznawali rodziców z procedurami dotyczącymi procesu usamodzielnienia, przygotowywali rodziców do urlopowania dzieci, sprawdzali ich warunki socjalno-bytowe, motywowali do podjęcia działań zmieniających ich dotychczasową sytuację. Ponadto w ramach funkcjonowania OPR na terenie placówki prowadzono doradztwo pedagogiczne, wsparcie w rozwiązywaniu bieżących problemów, doradztwo w sprawach administracyjnych i prawnych.

Formy pracy z rodziną naturalną obejmowały:

- wizyty domowe - 142 wizyty

- pracę terapeutyczną z rodzinami dysfunkcyjnymi na terenie placówki - 63 spotkania

- doradztwo pedagogiczne oraz pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów udzielone
w czasie spotkań na terenie placówki - 17 spotkań

Z uwagi na to, iż rodzice mają ograniczone możliwości bezpośredniego kontaktu z placówką z powodu pracy, dużego oddalenia miejsca zamieszkania, część działań opierała się na konsultacjach telefonicznych z nimi bądź z najbliższą rodziną. Ogółem przeprowadzono 76 rozmów telefonicznych.

W ramach pracy z rodzinami zastępczymi podjęto następujące działania:

- diagnoza psychologiczna sfery intelektualno-poznawczej oraz emocjonalno-społecznej - 6 diagnoz

- indywidualne zajęcia psychoedukacyjne i terapeutyczne - 32 zajęcia

- wywiady diagnostyczne oraz poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne dostosowane do zdiagnozowanych trudności - 36 spotkań

- rozmowy wspierające - 19 spotkań

- zajęcia wyrównawcze z matematyki - 37 zajęć.

W ramach wsparcia usamodzielnionych wychowanków odbywały się spotkania indywidualne zarówno na terenie placówki jak również w miejscu ich zamieszkania. Dotyczyły one analizy aktualnej sytuacji życiowej wychowanków, problemów związanych
z funkcjonowaniem w dorosłym życiu, udzielaniu pomocy w rozwiązywaniu bieżących trudności oraz pomocy w załatwianiu spraw administracyjno-urzędowych. Specjaliści placówki udzielali wychowankom wsparcia emocjonalnego, wzmacniali poczucie własnej wartości oraz wspierali pozytywne zmiany w ich życiu. Ogółem odbyło się 96 spotkań z usamodzielnionymi wychowankami W przypadku braku możliwości bezpośredniego kontaktu porad udzielano kontaktując się z nimi telefonicznie. W ciągu całego roku monitorowano również funkcjonowanie mieszkań dla usamodzielnionych wychowanków.

Nowym zadaniem, realizowanym przez specjalistów w ramach pracy Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego od drugiego półrocza minionego roku, było sporządzanie diagnozy wstępnej wychowanków przyjętych do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Tęcza” w Kutnie oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Franciszkowie. Ogółem przygotowano 10 takich diagnoz.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza we Franciszkowie

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza we Franciszkowie również podejmowała wiele działań. Głównym celem, jaki postawiła sobie 2014 roku były działania wspierające dziecko i jego rodzinę. Konkretne działania miały przyczynić się do rozwoju emocjonalnego, intelektualnego oraz zainteresowań dziecka. Opierały się one na wyciszaniu, zrelaksowaniu oraz zorganizowaniu czasu wolnego dziecka.

W 2014 roku do domu rodzinnego powróciło dziesięcioro wychowanków, w rodzinie zastępczej umieszczona została 1 osoba, 2 wychowanków zostało przeniesionych do innej placówki, 2 wychowanków usamodzielniło się i powróciło do domu rodzinnego,

1 wychowanka została umieszczona w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza we Franciszkowie współpracuje z rodziną każdego wychowanka. Formy i metody wypracowywane są samodzielnie, od kontaktów korespondencyjnych i telefonicznych poprzez zachęcanie rodziców do odwiedzin dziecka
w placówce, po wizyty pracowników placówki w domach rodzinnych.

Zadania realizowane na rzecz dziecka i rodziny:

- bieżąca współpraca z rodzinami w celu powrotu dzieci do domu rodzinnego,

- bieżąca współpraca z Sądami,

- składanie wniosków o urlopowanie dzieci do domów rodzinnych,

- składanie wniosków o powrót dziecka do domu rodzinnego,

- bieżące pisma dotyczące umieszczenia dziecka w odpowiedniej placówce (młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy, dom pomocy społecznej),

- współpraca z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ze szkołami, z dyrektorami
i nauczycielami szkół, do których uczęszczają wychowankowie,

- udział w zebraniach klasowych, monitorowanie frekwencji dzieci uczęszczających do szkół, monitorowanie ocen cząstkowych i semestralnych oraz zachowań wychowanka,

- współpraca z GOPS, MOPS i asystentem rodziny,

- sporządzanie aktualnych wywiadów sytuacji rodzinnej dziecka przebywającego w placówce,

- pozyskiwanie informacji na temat funkcjonowania danej rodziny,

- monitorowanie sytuacji socjalno-bytowej w rodzinie,

- bieżąca współpraca z Archidiecezjalnym Ośrodkiem Adopcyjnym w Łodzi w celu umieszczenia dzieci w rodzinach adopcyjnych.

W ramach działalności Placówki ważne było wdrażanie różnych programów i warsztatów, m.in.:

- programy profilaktyczne „Zanim spróbujesz” program profilaktyczny cz. I, II, III i IV,

- zajęcia integracyjne: „Mój dobry dzień” - na podstawie programu profilaktycznego „Spójrz inaczej”,

-„Myślimy o sobie pozytywnie- budowanie poczucia własnej wartości”- warsztaty profilaktyczne,

- „Szukamy wiosny wokół nas”- warsztaty profilaktyczno- wychowawcze,

-warsztaty profilaktyczno- wychowawcze „uczymy się zachowań asertywnych”,

- zajęcia integracyjne „ Jestem dobrym przyjacielem”.

W Placówce funkcjonują koła zainteresowań: artystyczne, sportowe, krajoznawczo-turystyczne.

W ramach w/w kół zorganizowano zajęcia tematyczne:

„Komputerowy pejzaż zimowy”- wykonanie zimowego pejzażu w programie Paint, stworzenie specjalnego podarunku dla swojej sympatii według własnego projektu pt. „Moja Walentynka”, topienie marzanny, „ Kwiaty dla Pań” - wykonanie kwiatów z bibuły, papieru jako prezent  z okazji Dnia Kobiet, „Wielkanocne inspiracje”- wykonanie ozdób wielkanocnych dowolną techniką, „Majówka” zorganizowanie oprawy artystycznej z okazji imprezy  pt. „Majówka z fantazją”, która odbyła się na terenie POW we Franciszkowie, „Eko- robot”- wykonanie robota według własnego pomysłu z surowców  wtórnych , „Letni pejzaż”- wykonanie pejzażu pastelami, inspirowane muzyką Fryderyka  Chopina, „Po drugiej stronie tęczy”- stworzenie tęczowej krainy, „Pożegnanie lata”- wykonanie obrazków z kolorowych nasionek, „Nasz pierwszy kukiełkowy teatrzyk”- stworzenie kukiełek do wymyślonego przedstawienia, „Płacząca jesień”- kompozycje jesienne malowanie farbami na szkle, zorganizowanie zabawy andrzejkowej połączone z wieczorem wróżb, przygotowanie dzieci do spektaklu Bożonarodzeniowego, zajęcia Koła Sportowego „OLIMP”, wyjazd wychowanków na lodowisko do Kutna, turniej w tenisa, wyjazd z dziećmi na kręgle, zawody w zbijaka wodnego zorganizowanego w Lany Poniedziałek, zawody w biegach krótkodystansowych, rozegranie meczu piłki nożnej , wyjazd nad jezioro w Lubieniu Kujawskim, mecz między grupowy w piłkę siatkową, biegi przełajowe, zawody w piłkę nożną, wycieczka wychowanków do kina na film „Pompeje”, wycieczka do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łaniętach, udział wychowanków w Pikniku Archeologicznym zorganizowanym na terenie gminy Łanięta, wyjazd z dziećmi na pizzę, wyjazd wychowanków do Gminnego Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym, udział wychowanków w wieczorze kolęd, w warsztatach artystycznych „Anioły są wśród nas” w DPS w Wojszycach, w imprezie integracyjnej pt „Świat Bajek”  w Domu Pomocy Społecznej w Pniewie, w szkolnym turnieju gry w warcaby na terenie SOSW w Kutnie, w imprezie zorganizowanej przez Koło wędkarskie „Metalurg” z okazji Dnia Wędkarza, w konkursie talentów na terenie Szkoły Podstawowej   i Gimnazjum w Łaniętach, udział podopiecznych w imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Laris” we współpracy z domami pomocy społecznej, warsztaty artystyczne „Wiosna wokół nas, Wielkanocne ozdoby”, warsztaty Zumby z instruktorami z Warszawy, udział w X Pikniku z Kulturą pt.:„Abrakadabra- Fabryka Bajek” zorganizowanym na terenie MOS w Nowej Wsi, uczestnictwo w VII Integracyjnym Pikniku Rodzinnym pod hasłem „Razem dla dzieci”, w imprezie integracyjnej  w DPS Kutno Pt.: „Powitanie lata- Biesiada Weselna”, udział wychowanków w imprezie zorganizowanej przez MOW w Bielicach, wyjazd wychowanków na wycieczkę do Nieborowa, udział wychowanków w III Plenerze Malarsko- Rzeźbiarskim w DPS w Wojszycach , wyjazd wychowanków do Łeby, udział w „Święcie Róży” na terenie Kutna, w Dożynkach na terenie Łaniąt, udział w przeglądzie spektakli profilaktycznych w ramach programu „Profilaktyka, a Ty”, Wizyta Fundacji Pogotowie Artystyczne- warsztaty plastyczno- teatralne, udział wychowanków w imprezie zorganizowanej z okazji XX-lecia Domu Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej, w spotkaniach integracyjnych w ramach programu „Można inaczej” na terenie DPS w Wojszycach, w Ogólnopolskiej Scenie Prezentacji Artystycznych Realizacji OSPAR organizowanej przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, w spotkaniach integracyjnych  w ramach programu „Można inaczej”, w warsztatach plastycznych „Zrobisz to sam” organizowanych  przez POW „Tęcza” w Kutnie, w warsztatach plastycznych „Jesień życia prezentacja i malowanie odlewów gipsowych” organizowanych przez DPS w Kutnie, zorganizowanie Wigilii na terenie placówki, wspólne kolędowanie, spożywanie potraw wigilijnych, rozdawanie prezentów.

Rodzinny Dom Dziecka w Strzegocinie

Caritas Diecezji Łowickiej

W 2014 roku prowadzący i wychowankowie Domu brali udział lub byli organizatorami następujących wydarzeń na rzecz dzieci i rodziny:

- Piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego,

  • - Marsz dla Życia i Rodziny,

  • - Przedstawienie "Serce dla Afryki" pt: „Królewna Śnieżka i krasnoludki" .

W ramach działań podejmowanych na rzecz podopiecznych placówki dwoje dzieci korzystało z terapii u psychologa w Ośrodku Poradnictwa Rodzinnego. Wychowankowie uczęszczający do SP nr 9 w Kutnie korzystali z zajęć świetlicowych oraz kompensacyjno wyrównawczych oferowanych przez szkołę, jeden z chłopców uczęszcza na treningi kickboxingu oraz uczestniczy w sekcji strzeleckiej w ZS Nr 2 w Kutnie. Ponadto w 2014 roku wychowanek podjął i ukończył kurs na prawo jazdy.

Aktualnie 3 placówki opiekuńczo-wychowawcze funkcjonujące na terenie powiatu kutnowskiego osiągają wymagane standardy i działają zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Szczegółowe informacje o środkach finansowych placówek opiekuńczo-wychowawczych przedstawia poniższa tabela:

Nazwa placówki

Ilość miejsc statutowych

Średnioroczna liczba wychowanków

Wykonanie wydatków

na 31.12.2014r.

w tym

Płace

i pochodne

Wydatki statutowe

i świadczenia społeczne

Wydatki majątkowe

POW „Tęcza”

w Kutnie

30

41

1 882 796,96

1 386 444,27

457 078,79

39 273,90

POW

we Franciszkowie

30

30

1 431 003,35

948 076,44

482 926,91

-

RDD

w Strzegocinie

8

8

228 917,00

86 662,31

142 254,69

-

Razem

68

79

3 542 717,31

2 421 183,02

1082 260,39

39 273,90

3. POMOC OSOBOM OPUSZCZAJĄCYM PLACÓWKI ORAZ RODZINY ZASTĘPCZE

Do zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie należy także usamodzielnianie wychowanków pełnoletnich opuszczających rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, dom pomocy społecznej dla dzieci
i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet
w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy.

Wsparcie w usamodzielnieniu wychowanków polega na objęciu ich pomocą:

  • - pieniężną na usamodzielnienie,

  • - pieniężną na kontynuowanie nauki,

  • - na zagospodarowanie w formie rzeczowej,

  • - w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych,

  • - w uzyskaniu zatrudnienia,

  • - prawną i psychologiczną.

Pomoc wychowankom opuszczającym placówki opiekuńczo-wychowawcze

oraz inne formy opieki.

Ogółem na powyższe zadanie wydatkowano - 268.496,38 zł (z wkładem własnym EFS)

W okresie sprawozdawczym przyznano i wypłacono 5 świadczeń na usamodzielnienie wychowankom, dla których powiat kutnowski był miejscem zamieszkania przed umieszczeniem w placówce, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej i ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Z każdym wychowankiem opracowany został indywidualny plan usamodzielnienia, zebrano niezbędną dokumentację oraz na bieżąco monitorowano proces usamodzielnienia.

Wysokość wypłaconej pomocy pieniężnej na usamodzielnienie uzależniona jest od rodzaju placówki, czasu pobytu oraz sytuacji materialnej wychowanka i jego rodziny. Świadczenie pieniężne wynosi od 100-400% stawki bazowej (1.647 zł).

Dla wychowanków usamodzielnionych wypłacono kwotę 27.976,00 zł.

Lp

Placówka, w której wychowankowie nabyli prawa do świadczeń

Ilość świadczeń

% świadczeń

Wysokość świadczenia

Suma świadczeń

1

Placówka Opiekuńczo Wychowawcza „Nadzieja”
w Żychlinie

2

400

6.588,00 zł

6.565,00 zł

13.153,00 zł

2

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tęcza”
w Kutnie

2

400

6.588,00 zł

1.647,00 zł

8.235,00 zł

3

Rodzinny Dom Dziecka
w Strzegocinie

1

400

6.588,00 zł

6.588,00 zł

Razem

5

-

-

27.976,00 zł

W omawianym okresie dokonano również wypłaty 401 świadczeń z tytułu kontynuowania nauki dla 44 wychowanków na łączną kwotę 198.006,73 (z uwzględnieniem wkładu własnego projektu „Lepsze jutro” EFS), w tym 241 świadczeń w wys. 494,10 zł działając
w oparciu o ustawę o pomocy społecznej na kwotę 118.435,77 zł i 160 świadczeń w wys. 500,00 zł działając w oparciu o ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej na kwotę 79.570,96 zł.

Nazwa placówki

Ilość osób

Liczba świadczeń

Kwota świadczeń

POW „Tęcza” w Kutnie

21

208

103.275,06

POW „Nadzieja” w Żychlinie

4

40

19.549,89

POW we Franciszkowie

8

64

31.528,90

RDD w Strzegocinie

1

12

5.929,20

PZPOW w Gostyninie

1

12

5.929,20

RDD w Płocku

5

46

22.406,58

Dom Dziecka dla Małych Dzieci w Łodzi

1

12

5.929,20

Zakład Poprawczy
w Studzieńcu

1

3

1.482,30

Zakład Poprawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim

1

1

494,10

MOW Kolonia Ossa

1

3

1.482,30

ogółem

44

401

198.006,73

W 2014 roku 44 osoby uzyskały świadczenie na kontynuowanie nauki. Spośród nich
7 zamieszkuje poza terenem naszego powiatu, jednakże z racji pochodzenia z powiatu kutnowskiego istnieje konieczność wypłacania im pomocy pieniężnej.

W ramach udziału w projekcie „Lepsze jutro” współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego-Działanie 7.1. Poddziałanie 7.1.2 „Rozwój
i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 8 wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej uzyskało pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej w wys. 39.513,65 zł, natomiast poza projektem świadczenie to uzyskała 1 wychowanka-3.000,00 zł.

Podopieczni kontynuują naukę w szkołach wyższych, średnich, zawodowych, policealnych,
a także w szkołach funkcjonujących przy specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

W ciągu całego 2014 roku zostały wydane decyzje: przyznające pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki (15) o odmowie (8) i wygaśnięciu (3) pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki. W większości przypadków powodem wstrzymania wypłaty świadczenia było nie otrzymanie promocji na kolejny semestr nauki w danej szkole, brak realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia lub uzyskanie dochodu przekraczającego ustalone kryterium dochodowe.

W 2014 roku 30 wychowanków opuściło placówki, w tym:

L.p.

Powód opuszczenia placówki

POW

„Tęcza”
w Kutnie

POW

we Franciszkowie

RDD

w

Strzegocinie

RAZEM

1.

Wychowankowie do 18 roku życia

-na stałe powrócili do rodziny naturalnej

-odeszli do adopcji

-umieszczeni w rodzinie zastępczej

-umieszczeni w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej

-inny powód

2

2

-

-

-

-

13

10

-

1

2

-

-

-

-

-

-

-

15

12

-

1

2

-

2.

Wychowankowie usamodzielnieni

-powrócili do rodziny naturalnej

-założyli własne gospodarstwo

-zamieszkali w mieszkaniu usamodzielnienia

-umieszczenie w DPS

-pozostali

12

7

1

3

-

1

3

3

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

15

10

1

3

-

1

Razem

14

16

0

30

W 2014 roku funkcjonowały 2 mieszkania usamodzielnienia przy Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Tęcza” w Kutnie, znajdujące się pod adresem - Kutno, ul. Zamoyskiego 9/36 i ul. Szpitalna 5/12. Do w/w lokali kieruje i ustala zasady pobytu dyrektor w/w placówki. Pobyt w mieszkaniu usamodzielnienia uczy pełnoletnich wychowanków samodzielności i funkcjonowania w dorosłym życiu. Na dzień 31 grudnia 2014 roku w mieszkaniach usamodzielnienia przebywało 8 wychowanków.

Pomoc wychowankom opuszczającym rodziny zastępcze.

W 2014 roku 70 osób uzyskało świadczenie pieniężne na kontynuowanie nauki.

Wypłacono 659 świadczeń na łączną kwotę 325.232,81 zł, w tym 173 świadczenia na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w wysokości 85.973,65 zł.

Szczegółowe dane przedstawia poniższa tabela:

Miesiąc

Liczba osób

Liczba świadczeń

Kwota

Styczeń

57

61

30.045,28 zł

Luty

40

40

19.793,50 zł

Marzec

43

66

32.710,90 zł

I KWARTAŁ

-

167

82.549,68 zł

Kwiecień

54

57

28.158,05 zł

Maj

54

57

28.234,50 zł

Czerwiec

54

56

27.326,14 zł

II KWARTAŁ

-

170

83.718,69 zł

Lipiec

50

50

24.775,80 zł

Sierpień

52

53

26.275,80 zł

Wrzesień

54

54

26.638,14 zł

III KWARTAŁ

-

157

77.689,74 zł

Październik

49

51

25.273,04 zł

Listopad

54

58

28.698,12 zł

Grudzień

53

56

27.303,54 zł

IV KWARTAŁ

-

165

81.274,70zł

RAZEM

70

659

325.232,81 zł

W 2014 roku wydano 12 decyzji orzekających o przyznaniu pomocy pieniężnej
na kontynuowanie nauki. Ponadto wydano 9 decyzji o odmowie wypłaty pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki (z powodu braku kontynuowania nauki przez wychowanków) oraz
3 decyzje o pozbawieniu
pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki (z powodu posiadania dochodu, który przekracza ustawowe kryterium dochodowe). Wydano również 2 decyzje wygaszające oraz 2 zmieniające poprzednio wystawione decyzje.

przyznanie pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki

pozbawienie pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki

odmowa pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki

12

3

9

Ponadto 9 osób ukończyło 25 lat i utraciło prawo do otrzymywania pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki.

W 2014 roku wypłacono 10 osobom pomoc na usamodzielnienie w łącznej wysokości 52.734,00 zł.

Cel pomocy

Data

Kwota

polepszenie warunków mieszkaniowych

styczeń 2014 roku

9.900,00 zł

luty 2014 roku

4.941,00 zł

maj 2014 roku

4.941,00 zł

lipiec 2014 roku

14.823,00 zł

wrzesień 2014 roku

6.600,00 zł

listopad 2014 roku

4.941,00 zł

grudzień 2014 roku

6.588,00 zł

RAZEM

52.734,00 zł

Podsumowując- pomoc na kontynuowanie nauki udzielana pełnoletnim wychowankom rodzin zastępczych wpływa na ich aspiracje zawodowe, w związku z czym ułatwia im start w dorosłe życie.

W ramach projektu „Lepsze jutro” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS w ramach Poddziałania 7.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 11 usamodzielnionych wychowanków wzięło udział w kursie prawa jazdy kategorii B. Wypłacono również 5 osobom pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej na łączną kwotę- 24.594,22 zł.

4. USTALENIE ODPŁATNOŚCI RODZICÓW BIOLOGICZNYCH ZA POBYT ICH DZIECI W PIECZY ZASTĘPCZEJ.

Przepisy ustalania odpłatności za pobyt dzieci w pieczy zastępczej oraz zasady ich wnoszenia reguluje ustawa z dnia 09 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j.: Dz.U.z 2013r., poz. 135 ze zm.). Zgodnie z art. 193 za pobyt dziecka w pieczy zastępczej rodzice solidarnie ponoszą miesięczna opłatę w wysokości:

- przyznanych świadczeń oraz dodatków w przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,

- średnich miesięcznym wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub innych instytucjonalnych formach opieki.

Dodatkowo przy wydawaniu decyzji administracyjnej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie odwołuje się do Uchwały Nr 110/XIV/12 Rady Powiatu w Kutnie z dnia 26 marca 2012 roku w sprawie określenia warunków umorzenia w całości lub części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej albo interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.

Podstawą wydania decyzji w sprawie opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej jest ustalanie sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i majątkowej osób zobowiązanych, które następuje na podstawie wywiadu środowiskowego, zaświadczeń potwierdzających sytuację życiową zobowiązanych, oświadczenia złożonego przez osoby zobowiązane lub innych dokumentów zgromadzonych w toku postępowania.

W 2014 roku wydano 56 zawiadomień o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej oraz 17 zawiadomień w sprawie ustalenia odpłatności za pobyt dziecka w placówce opiekuńczo - wychowawczej. Jednocześnie wysłano łącznie 233 wnioski o udostępnienie danych osobowych, w tym o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, ocenę sytuacji życiowej, wniosków o adres pobytu, o odpis aktu urodzenia lub zgonu i inne wnioski, które miały znaczenie przy ustalaniu sytuacji życiowej rodziców biologicznych dzieci przebywających w pieczy zastępczej.

Starosta, ustalając wysokość opłaty rodziców dziecka przebywającego w pieczy zastępczej może częściowo albo całkowicie umorzyć postępowanie, odstąpić od ustalania opłaty ze względu na trudną sytuację rodziny lub odroczyć termin płatności i rozłożyć powstałą zaległość na raty.

Odstępuje się od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej w sytuacji wystąpienia co najmniej jednej z poniższych przesłanek:

1) dochód osoby zobowiązanej nie przekracza lub jest równy 250% kwoty kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej,

2) dochód osób zobowiązanych nie przekracza lub jest równy 350% kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie,

3) osoba zobowiązana do ponoszenia odpłatności za pobyt dziecka w pieczy zastępczej płaci alimenty na dziecko przebywające w pieczy zastępczej.

W 2014 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie odstąpiło od ustalania opłaty wobec 13 rodziców, których dzieci przebywają w placówkach opiekuńczo - wychowawczych oraz wobec 59 rodziców, których dzieci przebywają w rodzinach zastępczych.

Umarza się całkowicie w sytuacji, gdy dochód zobowiązanych przekracza 250% kwoty kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej lub przekracza 350% kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie oraz występuje co najmniej jedna z przesłanek tj.: sieroctwo, bezdomność, niepełnosprawność, bezrobocie, długotrwała lub ciężka choroba, alkoholizm, bezradność i inne.

W 2014 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie umorzyło całkowicie 1 rodzicowi opłatę za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej.

Umarza się częściowo w sytuacji, gdy dochód zobowiązanych przekracza 250% kwoty kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej lub przekracza 350% kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie oraz nie występuje żadna z w/w okoliczności.

W 2014 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie nie wydało decyzji częściowo zwalniającą rodziców biologicznych z ponoszenia odpłatności za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych oraz w placówkach opiekuńczo - wychowawczych.

Wydane decyzje w 2014 roku dotyczące odpłatności rodziców biologicznych za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo - wychowawczych:

odstąpienie od odpłatności

umorzenie całkowite z ponoszenia opłaty

umorzenie częściowe z ponoszenia odpłatności

2014

Rodziny zastępcze

Placówki opiekuńczo - wychowawcze

Rodziny

zastępcze

Placówki opiekuńczo - wychowawcze

Rodziny zastępcze

Placówki opiekuńczo - wychowawcze

Liczba decyzji

59

13

1

0

0

0

0x08 graphic

Ponadto w 2014 roku wydano 7 decyzji umarzających postępowanie administracyjne wszczęte w sprawie ustalenia opłaty rodziców biologicznych za pobyt dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz 10 w rodzinach zastępczych. W 2014 roku wydano łącznie 31 decyzji zmieniających i 21 decyzji wygaszających wcześniej wydane decyzje w sprawie odpłatności za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych oraz placówkach opiekuńczo - wychowawczych (10 decyzji zmieniających, 9 decyzji wygaszających dotyczących rodziców biologicznych dzieci przebywających w rodzinach zastępczych oraz 21 decyzji zmieniających i 12 decyzji wygaszających dotyczących rodziców biologicznych dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych). Przyczyny wydania decyzji zmieniających i wygaszających to zmiana placówki opiekuńczo - wychowawczej, odejście dziecka z placówki bądź rodziny zastępczej z powodu powrotu do rodziców biologicznych, ukończenie 18 roku życia i złożenie wniosku o świadczenie na kontynuowanie nauki oraz przekazanie dziecka rodzicom adopcyjnym.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie prowadzi dokumentację zmierzającą do ustalenia aktualnej sytuacji życiowej rodziców biologicznych dzieci przebywających w rodzinach zastępczych oraz placówkach opiekuńczo - wychowawczych. W tym celu występuje również z wnioskami o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych do różnych instytucji (np. zakłady ubezpieczeń społecznych, kasy rolniczego ubezpieczenia społecznego, urzędy skarbowe, urzędy stanu cywilnego, Wydział Udostępniania Informacji w Departamencie Centralnych Ewidencji Państwowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zakłady karne, ośrodki pomocy społecznej, urzędy miast oraz gmin, urzędy pracy, zakłady pracy).

5. ALIMENTACJA

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013r. Poz. 135 ze zm.) - kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie zobowiązany jest do wytoczenia powództwa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych, w przypadku, gdy od umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej upłynął rok.

W związku z powyższym w 2014 roku Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie złożył na rzecz małoletnich dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej 20 pozwów.

Pełnomocnik Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie uczestniczył w rozprawach, gdzie był przesłuchiwany w charakterze strony. Wypowiadał się w sprawie złożonego pozwu, składał ewentualne wnioski, podejmował decyzję co do zawarcia ugody. W 2014 roku odbyły się łącznie 104 sprawy w Sądach Rejonowych w Kutnie, Łęczycy, Włocławku, Kole oraz Wrześni w których rozstrzygnięciem było:

  • zawarcie ugody, gdzie rodzice biologiczni zobowiązywali się do uiszczania na rzecz małoletnich dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej alimentów,

  • wyroki zaoczne zasądzające od rodziców biologicznych alimenty na rzecz małoletnich dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej,

  • umorzenie postępowania ze względu na powrót dziecka do domu rodzinnego, usamodzielnienie dziecka, zgony rodzica biologicznego.

Sprawy, które odbyły się w 2014 roku dotyczyły pozwów złożonych w 2013 roku.
Po zakończeniu postępowania Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie przesyła do Dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych informację o obowiązku egzekwowania od osób zobowiązanych zasądzonych alimentów. Ze względu na długi okres oczekiwania na przesłanie prawomocnych odpisów wyroków sądu wraz z klauzulą wykonalności wiele postępowań jest nadal nie zakończonych.

Ponadto wysłano zawiadomienia do pełnoletnich wychowanków przebywających w pieczy zastępczej informujące o możliwości wszczęcia przez nich powództwa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych przeciwko rodzicom zobowiązanym do alimentacji. W przypadku zainteresowania w/w możliwością, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie służyło poradą i wsparciem w powyższym zakresie.

Zestawienie finansowe potrzeb na rok 2015:

L.P.

Treść wydatku

ROK 2015

1.

Pomoc pieniężna dla rodzin spokrewnionych

1.108.800,00

2.

Pomoc pieniężna dla rodzin niezawodowych

960.000,00

3.

Pomoc pieniężna dla rodzin zawodowych

360.000,00

4.

Pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego

96.000,00

5.

Pomoc pieniężna dla rodzinnego domu dziecka

384.000,00

6.

Jednorazowa pomoc na przyjęcie dziecka

35.000,00

7.

Pomoc na kontynuowanie nauki RZ i POW

410.390,00

8.

Pomoc na usamodzielnienie RZ i POW

93.903,00

9.

Pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej RZ i POW

18.882,00

10.

Dodatek dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności

96.000,00

11.

Dofinansowanie do wypoczynku

24.000,00

12.

Pomoc losowa

15.000,00

13.

Wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych plus składki

382.836,00

14.

Wynagrodzenia dla prowadzących rodzinne domy dziecka plus składki

143.604,00

15.

Wynagrodzenie dla rodzin pomocowych

10.052,00

16.

Środki na utrzymanie lokalu

146.000,00

17.

Szkolenia i poradnictwo

16.000,00

18.

Wydatki na pokrycie kosztów utrzymania dzieci pochodzących z terenu powiatu kutnowskiego umieszczonych w rodzinach zastępczych na terenie innych powiatów

99.000,00

19.

Wydatki na pokrycie kosztów utrzymania dzieci z terenu powiatu kutnowskiego w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie innych powiatów

104.000,00

20.

Utrzymanie placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnego domu dziecka

3.586.054,00

21.

Zatrudnienie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej i psychologa

133.552,00

22.

Diagnozy psychologiczne kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej

2.500,00

23.

Wynagrodzenie dla osoby zatrudnionj przy sprawowaniu opiki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich

71.802,00

24.

ZFŚS

4.376,00

RAZEM:

8.301.751,00

IV. REHABILITACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

    1. REHABILITACJA SPOŁECZNA

Zasadniczym zadaniem wykonywanym na szczeblu Powiatu jest udzielanie wszechstronnego wsparcia w usprawnianiu i integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem społecznym zgodnie z zadaniami wynikającymi z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.).

Zakres tych działań jest istotnym elementem rehabilitacji społecznej, stanowiącej część ogólnego procesu rehabilitacji, polegającej na przygotowaniu osoby niepełnosprawnej do pełnienia różnych ról społecznych właściwych dla wieku i płci oraz na umożliwieniu
jej pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, a przez to integrację lub reintegrację społeczną.

Realizacja zadań zgodnie z art. 35a ustawy o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721
z późn. zm)odbywa się poprzez:

    • 1. opracowywanie i realizacja, zgodnych z powiatową strategią rozwiązywania problemów społecznych, powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych
      w zakresie rehabilitacji społecznej rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia,

    • 2. przestrzegania praw osób niepełnosprawnych,

    • 3. współpraca z instytucjami administracji rządowej i samorządowej w opracowywaniu
      i realizacji powyższych programów,

    • 4. podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia skutków niepełnosprawności,

    • 5. współpraca z organizacjami pozarządowymi i fundacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej,

    • 6. dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych,

    • 7. dofinansowanie sportu, kultury, turystyki i rekreacji osób niepełnosprawnych,

    • 8. dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów,

    • 9. dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych,

    • 10. dofinansowanie rehabilitacji dzieci i młodzieży,

    • 11. dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej.

Realizacja zadań wynikających z rozeznanych potrzeb w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych to:

1. organizowanie i współorganizowanie spotkań z osobami niepełnosprawnymi z terenu Powiatu Kutnowskiego,

2. współpraca z organizacjami pozarządowymi, fundacjami, zakładami pracy chronionej, zakładami pracy działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej,

3. organizowanie i przedstawianie informacji z prowadzonej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,

4. współpraca z instytucjami administracji rządowej i samorządowej w ramach realizacji „Powiatowej Strategii Rozwiązywana Problemów Społecznych w Powiecie Kutnowskim” w zakresie osób niepełnosprawnych,

5. realizacja zadań przewidzianych w „Powiatowym Programie Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych”.

Uczestnictwo osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych
Do podstawowych form rehabilitacji społecznej zalicza się uczestnictwo
w turnusach rehabilitacyjnych. Turnus rehabilitacyjny oznacza aktywną formę rehabilitacji, połączoną z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań,
a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.

Wysokość dofinansowania uzależniona była od dochodów przypadających na jednego członka rodziny, od stopnia niepełnosprawności, od faktu czy dana osoba pracuje
w ZPCh oraz od przeciętnego wynagrodzenia, jakie wynosiło w minionym kwartale.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określania rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane
ze środków PFRON po zmianach z dnia 23 maja 2012 r. ( Dz. U. z 2012 r. Nr 0, poz. 600) oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia
15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 230, poz. 1694 z późn.zm) wysokość dofinansowania została pomniejszona o 20% z powodu uzyskania mniejszych środków finansowych z PFRON na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej.

Zmiana sposobu obliczania wysokości dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych w zależności od zmieniającego się przeciętnego wynagrodzenia nie wpłynęła znacząco
na kwotę dofinansowania.

Powyższe zadanie obejmuje:

1. udzielanie informacji o organizowanych turnusach, wydawanie wniosków
i formularzy,

2. przyjmowanie i kontrola prawidłowości składanych wniosków,

3. przygotowywanie informacji o przyznaniu dofinansowania dla każdego wnioskodawcy indywidualnie,

4. sprawdzanie posiadanych przez ośrodki rehabilitacyjne i organizatorów wpisów
o uprawnieniach do organizowania turnusów rehabilitacyjnych,

5. przygotowanie dokumentacji do wypłaty dofinansowania,

6. naliczanie i wypłata dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych,

7. przekazywanie środków finansowych drogą elektroniczną,

8. przyjmowanie i kontrola informacji o przebiegu turnusu rehabilitacyjnego,

9. rozliczanie faktur dotyczących pobytu na turnusie rehabilitacyjnym,

10. promocja i opracowywanie informacji na temat możliwości uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych w mediach lokalnych,

11. uczestnictwo w szkoleniach i prezentacjach ośrodków rehabilitacyjnych.

Rada Powiatu Uchwałą nr 251/XXXVIII/14 z dnia 26 lutego 2014 roku przeznaczyła na realizację zadania pn. turnusy rehabilitacyjne kwotę 300.000,00 zł.

W miesiącu listopadzie Rada Powiatu Uchwałą Nr 286/XLVI/14 z dnia
05 listopada 2014 roku zmniejszyła środki na dofinansowanie w/w zadania o kwotę 11.992 zł,

W 2014 roku liczba ubiegających się o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych ogółem wynosiła 724 osoby (w tym 132 opiekunów). Wypłacono dofinansowanie dla 395 osób (w tym 81 opiekunów) na łączną kwotę 281.032,00 , co stanowi 97,58 % planu.

Na kwotę wydatkowanych środków 281.032,00 zł składa się:

  • 242.760,00 zł na osoby dorosłe i ich opiekunów

  • 38.272,00 zł na dzieci i młodzież również z opiekunami.

Tabela przedstawia osoby dorosłe i ich opiekunów korzystający z turnusów rehabilitacyjnych:

Turnusy rehabilitacyjne

Osoby dorosłe

Realizacja w zł

Ilość osób

osoby dorosłe

206.468,00 zł

273

pracownicy ZPCH

4.950,00 zł

9

opiekunowie dorosłych

31.342,00 zł

58

Ogółem:

242.760,00 zł

340

W 2014 roku w turnusach rehabilitacyjnych uczestniczyły 282 osoby dorosłe niepełnosprawne oraz 58 opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Tabela obrazuje podział osób dorosłych niepełnosprawnych uczestniczących
w turnusach rehabilitacyjnych ze względu na płeć:

Turnusy rehabilitacyjne

Realizacja w zł

Ilość osób

kobiety

141.690,00 zł

190

mężczyźni

69.728,00 zł

92

Ogółem:

211.418,00 zł

282

Tabela zawiera dane dotyczące uczestnictwa dzieci i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych w 2014 roku:

Turnusy rehabilitacyjne

Realizacja w zł

Ilość osób

dzieci i młodzież niepełnosprawna

25.622,00 zł

32

opiekunowie dzieci

12.650,00 zł

23

Ogółem:

38.272,00 zł

55

W 2014 roku w turnusach rehabilitacyjnych uczestniczyło 32 dzieci niepełnosprawnych oraz 23 opiekunów.

Tabela obrazuje mieszkańców wsi i mieszkańców miast uczestniczących w turnusach rehabilitacyjnych:

Turnusy rehabilitacyjne

Realizacja w zł

Ilość osób

mieszkańcy miast

223.168,00

319

mieszkańcy wsi

57.864,00 zł

76

Ogółem:

281.032,00

395

Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu
i technicznych

Dofinansowanie powyższego zadania ma na celu umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, technicznych
i w komunikowaniu się wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż
do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

O dofinansowanie mogą ubiegać się:

-na likwidację barier architektonicznych- osoby niepełnosprawne, które mają trudności
w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości bądź użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub posiadają zgodę właściciela lokalu/budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują,

-na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych -osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

W roku sprawozdawczym 232 osoby złożyły wnioski o dofinansowanie tego zadania. Kwota złożonych wniosków to 1.082.220,00 zł

Plan finansowy na 2014 rok wynosił 250.000 zł, w listopadzie został pomniejszony o kwotę 7.326zł.

Wykorzystano środki w kwocie 233.167,00 zł zł, t.j. 96,08 %, dofinansowanie otrzymało 95 osób niepełnosprawnych.

Liczba osób, które skorzystały z dofinansowania z podziałem na poszczególne bariery:

- na likwidację barier architektonicznych - 44 osoby na łączną kwotę 183.035,00 zł

- na likwidację barier w komunikowaniu się - 50 osób na łączną kwotę 49.460,00 zł

- na likwidację barier technicznych - 1 osoba na łączną kwotę 672,00 zł

Dofinansowania nie otrzymały wszystkie osoby niepełnosprawne z uwagi na brak podstaw do przyznania dofinansowania (osoby nie spełniały przesłanek zawartych w Zarządzeniu Dyrektora PCPR w Kutnie odnośnie zasad dofinansowywania w/w barier).

Zadaniem PCPR w zakresie realizacji wniosków dotyczących likwidacji barie jest:

1. Udzielanie informacji i wydawanie wniosków o likwidację barier architektonicznych/ technicznych/ w komunikowaniu się.

2. Przyjmowanie i kontrola prawidłowości składanych wniosków,

3. Kwalifikowanie wniosków do realizacji,

4. Przeprowadzanie wizji lokalnych u wnioskodawców,

5.Prowadzenie negocjacji dotyczących zakresu prac budowlanych, architektonicznych
i innych oraz wysokości dofinansowania,

6. Ocena kosztorysów, umów z wykonawcami prac budowlanych i innych,

7. Kontrola przebiegu realizacji prac poprzez wizje lokalne i kontrole dokumentów,

8. Naliczanie i wypłata dofinansowania.

L.p.

Rodzaj dofinansowania

Plan
na 2014 rok

Wykonanie za 2014 rok

Ilość zrealizowanych umów w 2014 r.

Likwidacja barier ogółem

242.674,00

233.167,00

(96,08%)

95

w tym:

1.

architektoniczne

-

183.035,00

44

2.

w komunikowaniu się

-

49.460,00

50

3.

techniczne

-

672,00

1

Dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne

i środki pomocnicze.

Wysokość dofinansowania:

- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 60% kosztów tego sprzętu,
nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia,

- zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wynosiła do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany lub do 100% sumy kwoty limitu, o którym mowa wyżej, wyznaczonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

Rada Powiatu Uchwałą Nr 251/XXXVIII/14 z dnia 26 lutego 2014 roku przeznaczyła na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów na 2014 rok, środki finansowe w wysokości 625.363 zł.

W miesiącu listopadzie Rada Powiatu Uchwałą Nr 286/XLVI/14 z dnia 05 listopada 2014 roku zwiększyła środki na dofinansowanie w/w zadania o kwotę 20.316 zł,

PCPR przyjęło ogółem w 2014 r. 884 wnioski na kwotę 874.407 zł, zrealizowanych zostało 1471 świadczeń na łączną kwotę 663.971 zł

Na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne
i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów wydatkowano w 2014 roku środki finansowe w wysokości 663.971 zł,

Na kwotę 663.971 składa się:

Osoby

Liczba świadczeń

Kwota

osoby dorosłe

1343

602.954 zł

dzieci i młodzież

128

61.017 zł

Ogółem

1471

663.971 zł

Otrzymanie dofinansowania przez osoby niepełnosprawne uzależnione jest od kryterium dochodowego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy

i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1190)

Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze to m.in. wózki inwalidzkie, protezy, obuwie ortopedyczne, balkoniki, cewniki, pieluchomajtki, aparaty słuchowe, kule, pionizatory, materace p/o, i inne.

Tabela przedstawia udział kobiet, mężczyzn i dzieci w realizowanym zdaniu wraz
z kwotą wypłaconych środków finansowych:

Środki pomocnicze, przedmioty ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny

Liczba świadczeń

Kwota

kobiety

934

347.964 zł

mężczyźni

409

254.990 zł

dzieci i młodzież

128

61.017 zł

Ogółem

1471

663.971 zł

Najliczniejszą grupę osób korzystających z dofinansowania do zaopatrzenia w środki pomocnicze, przedmioty ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny stanowiły kobiety, tj.934, mężczyźni 409 oraz dzieci i młodzież 128.

Poniższa tabela przedstawia udział mieszkańców wsi i mieszkańców miast korzystających z dofinansowania w 2014 roku.

Środki pomocnicze, przedmioty ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny

Liczba świadczeń

Kwota

mieszkańcy wsi

340

179.803 zł

Mieszkańcy miasta

1131

484.186 zł

Ogółem

1471

663.971 zł

Dofinansowanie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej

Warsztaty Terapii Zajęciowej służą rehabilitacji niepełnosprawnych mieszkańców powiatu w stosunku do których orzeczono niezdolność do pracy, a których zakwalifikowano do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej.

W powiecie kutnowskim funkcjonują dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej: w Kutnie i w Żychlinie. Placówki prowadzone są przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób
z Upośledzeniem Umysłowym.

Terapia indywidualna i grupowa prowadzona w Warsztatach odbywa się w pracowniach, a grupa terapeutyczna liczy 5 uczestników.

W odniesieniu do Warsztatów Terapii Zajęciowej, zadania PCPR obejmują:

1. Dofinansowanie działalności warsztatów terapii zajęciowej, w tym przygotowanie aneksów o finansowanie działalności ze środków PFRON oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Kutnie,

2. Nadzorowanie i kontrola działalności warsztatów pod względem realizacji programu rehabilitacji,

3. Nadzorowanie i kontrola działalności warsztatów pod względem wydatkowania środków, realizacji planu finansowego (kwartalnie, półrocznie, rocznie) i budżetu ustalonego ze środków PFRON,

4. Naliczanie i wypłaty dofinansowania na funkcjonowanie warsztatów ze środków PFRON i ze środków Starostwa Powiatowego w Kutnie.

Działania podejmowane przez Warsztaty zmierzają do rozwoju ogólnego każdego uczestnika, poprawy zaradności osobistej, sprawności psychofizycznych oraz przystosowania i funkcjonowania społecznego. Biorąc pod uwagę skalę niepełnosprawności mieszkańców powiatu konieczny jest dalszy rozwój infrastruktury społecznej i powstawanie placówek, gdzie pomoc otrzymają osoby o najwyższym stopniu niepełnosprawności.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 roku, Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) określa najważniejsze elementy funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej, przepisami wykonawczymi jest rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 roku w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. z 2004 roku, Nr 63, poz. 587).

Rada Powiatu Uchwałą Nr 251/XXXVIII/14 z dnia 26 lutego 2014 roku przeznaczyła
na dofinansowanie kosztów działalności warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych na 2014 rok środki finansowe z PFRON w wysokości 887.760,00 zł.

Powiat Kutnowski przeznaczył na funkcjonowanie WTZ kwotę 98.640 zł, co stanowi 10% planowanych kosztów zadania.

Finansowanie działalności WTZ w 2014 roku przedstawiają się następująco:

WTZ Kutno

443.880,00 zł środki PFRON

49.320,00 zł środki z budżetu Starostwa

WTZ Żychlin

443.880,00 zł środki PFRON

49.320 zł środki z budżetu Starostwa

Wykorzystano 887.760,00 zł środków PFRON tj. 100 % planu i 98.640,00 zł z budżetu Powiatu tj.100 %.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Kutnie
29 Listopada 27, 99-300 Kutno

Warsztat Terapii Zajęciowej w Żychlinie
Dobrzelińska 6, 99-320 Żychlin

Pracownie terapeutyczne:

  • pracownia gosp.- gastronomiczna,

  • pracownia umiejętności społecznych,

  • pracownia rękodzieła,

  • pracownia krawiecka,

  • pracownia plastyczna,

  • pracownia arteterapii

Pracownie terapeutyczne:

1) pracownia gospodarstwa domowego,

2) pracownia tkacko- dziewiarsko- krawiecka,

  • pracownia techniczna,

  • pracownia modelarska,

  • pracownia humanistyczna,

  • pracownia kserograficzna

Liczba uczestników: 30

Liczba uczestników: 30

Uczestnikami warsztatu są osoby niepełnosprawne, które ukończyły 18 rok życia i posiadają wskazania do terapii zajęciowej zawarte w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności, wydanym przez właściwy organ.

Celem warsztatu jest:

-aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych,

-stwarzanie osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy, możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

Każdy uczestnik realizuje indywidualny program rehabilitacji i terapii zgodnie
z planem działalności warsztatu i programem poszczególnych pracowni.

Programy są okresowo oceniane, modyfikowane i doskonalone. Rada programowa
w skład, której wchodzą pracownicy merytoryczni warsztatu dokonuje oceny postępów rehabilitacji uczestników co pół roku. Ocena roczna dokonywana jest w obecności uczestnika terapii oraz przedstawiciela Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie.

Ocena postępów uczestnika ma charakter punktowy i jest prowadzona według systemu opracowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Rehabilitacja społeczna i zawodowa realizowana jest poprzez odpowiednie metody
i formy terapii. W ramach rozwijania zdolności do samodzielnego wykonywania czynności życia codziennego uczestnicy wykonują ćwiczenia w zakresie samoobsługi, umiejętności higienicznego i estetycznego przyrządzania posiłków, obsługi urządzeń AGD, umiejętności odpowiedniego zachowania się, umiejętności dbania o wygląd zewnętrzny i higienę osobistą.

Formy terapii stosowane w warsztatach:

  • terapia grupowa,

  • terapia indywidualna,

  • muzykoterapia,

  • arteterapia,

  • ergoterapia,

  • socjoterapia,

  • kinezyterapia,

  • wsparcie psychologiczne,

  • zajęcia rekreacyjne,

Treningi:

  • umiejętności interpersonalnych,

  • asertywności,

  • rozwiązywanie trudnych sytuacji,

  • komunikacji,

  • ekonomiczny,

Metody pracy:

  • słowne,

  • praktyczne,

  • poglądowe,

  • programowe,

  • weryfikacyjne,

  • objaśniająco - poglądowe.

W WTZ uczestnicy otrzymują środki finansowe w ramach „treningu ekonomicznego” wypłacane zgodnie z obowiązującym w placówce regulaminem. Wysokość kwoty określana jest na podstawie zaangażowania w pracę oraz obecności na zajęciach.

Uczestnicy Warsztatów w 2014 roku brali udział w imprezach kulturalnych, spotkaniach okolicznościowych, imprezach integracyjnych, wycieczkach, turnusach rehabilitacyjnych, festiwalach i przeglądach twórczości, konkursach, zawodach sportowych. Najważniejsze z nich to: Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, Festiwal piosenki „Wiosna radosna”.

W skład kadry zatrudnionej w Warsztatach Terapii Zajęciowej wchodzą: kierownicy placówek, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi, psychologowie, pracownicy administracyjni
i kierowcy. Pracownicy merytoryczni w większości posiadają wykształcenie wyższe, a także dodatkowe kwalifikacje do pracy z osobami upośledzonymi umysłowo. Pracownicy biorą udział w szkoleniach podnoszących ich wiedzę merytoryczną oraz wzbogacających ich codzienną pracę terapeutyczną.

Pracownicy WTZ Kutno

Pracownicy WTZ Żychlin

Liczba osób zatrudnionych na umowę o pracę wynosi 15, w przeliczeniu na etaty 10,25 etatów

Liczba osób zatrudnionych na umowę o pracę wynosi 12, w przeliczeniu na etaty 10,25 etatu

Dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych

W 2014r. zostało złożonych 31 wniosków na kwotę 94.656,00zł odnośnie realizacji zadań z zakresu sportu, kultury, turystyki i rekreacji.

Wysokość dofinansowania organizacji zadania wynosi do 60% kosztów przedsięwzięcia. Środki określone przez Radę Powiatu na realizację zadania wynosiły 40.000,00 zł, w listopadzie zostały pomniejszone o 998,00 zł.

Wypłacone zostało dofinansowanie w wysokości 37.191,00zł, co stanowi 95,36%.

O dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które złożą odpowiedni wniosek w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania, oraz:

- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed złożeniem wniosku,

- udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do rodzaju zadania,

- udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia, w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.

Działania realizowane w ramach zadania zmierzają do odnowy i doskonalenia sił psychofizycznych, wspierania i promocji twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej oraz akceptacji w społeczeństwie osób niepełnosprawnych.

Zadanie obejmuje:

  • Udzielanie informacji i wydawanie wniosków na realizację zadania,

  • Przyjmowanie i kontrola prawidłowości składanych wniosków,

  • Kwalifikowanie wniosków do realizacji na podstawie kontroli dokumentacji,

  • Przygotowanie umów,

  • Naliczanie i wypłata dofinansowania,

  • Rozliczenie umowy na podstawie przedstawionych faktur i rachunków.

Wśród wnioskodawców, którzy skorzystali z dofinansowania były następujące podmioty:

  • Polski Związek Głuchych, Oddział Łódzki, Terenowy Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących

  • Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem

  • Polski Związek Niewidomych, Okręg Łódzki, koło terenowe nr 10

  • Stowarzyszenie „Kutnowski Klub Amazonek”,

  • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów

  • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Żychlin

  • Stowarzyszenie „Złoty wiek”,

  • Szkolny Klub Sportowy Słabosłyszących „Lwy”,

  • Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu „Tęczowe dźwięki”,

  • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Kutno

  • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

  • Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Blisko dziecka”.

W ramach realizacji zadania organizowane były następujące przedsięwzięcia:

1. Wieczory Seniora - spotkania integracyjne,

2. Wycieczki turystyczno-krajoznawcze, rekreacyjne,

3. Dzień Dziecka -spotkania integracyjne,

4. Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,

5. Wyjazdy rekreacyjno-sportowe nad jezioro,

6. Spartakiady dla osób niepełnosprawnych intelektualnie,

7. Spotkania integracyjne z okazji świąt, rocznic i jubileuszy,

8. Wyjazdy do teatru,

9. Wyjazd na targi i sympozjum diabetologiczne,

10. Obchody ,,Dnia Białej Laski”- (święto niewidomych),

11. Pielgrzymki osób niewidomych.

0x08 graphic


    1. REHABILITACJA ZAWODOWA

Rehabilitacja zawodowa ma na celu pomoc ułatwiającą osobie niepełnosprawnej uzyskanie i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwianie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia i pośrednictwa pracy. W tym celu instytucje i organizacje realizują różne programy skierowane do osób niepełnosprawnych, na które pozyskują środki z PFRON, EFS i Urzędu Wojewódzkiego.

    1. POZOSTAŁE ZADANIA REALIZOWANE NA RZECZ REHABILITACJI SPOŁECZNEJ I ZAWODOWEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach osobom wymagającym wsparcia

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie informuje mieszkańców Powiatu Kutnowskiego o przysługujących prawach, uprawnieniach i zmianach legislacyjnych poprzez współpracę z lokalnymi mediami oraz spotkania z organizacjami pozarządowymi.

Na stronie internetowej PCPR na bieżąco można uzyskać informacje na temat oferowanej pomocy oraz nowych inicjatywach w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

Pracownicy PCPR biorą udział w naradach, sesjach, komisjach, spotkaniach, gdzie przekazywane są informacje dotyczące świadczonej pomocy. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie współpracuje z organizacjami pozarządowymi w zakresie przekazywania informacji
na temat możliwości uzyskiwania dotacji na zadania statutowe organizacji.

Udzielanie informacji o programach celowych realizowanych przez PFRON

Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie udzielali informacji
o realizowanych programach przez PFRON oraz wydawali wnioski osobom niepełnosprawnym, które chciały skorzystać z pomocy oferowanej przez Łódzki Oddział PFRON w następujących programach:

a) Program Wyrównywania Różnic Między Regionami II,

b) Aktywny Samorząd.

Ad. a) Program wyrównywania różnić między regionami II

Zgodnie z polityką regionalną państwa i wyrównywaniem różnic między regionami, środki stanowiące budżet programu w największym zakresie kierowane są do podregionów słabo rozwiniętych gospodarczo i społecznie, a w szczególności do podregionów o gwałtownie pogarszającej się sytuacji na rynku pracy oraz do podregionów pozbawionych infrastruktury służącej rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W ramach programu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może (poza algorytmem) przekazywać środki realizatorom programu - jednostkom samorządu powiatowego, przy czym największe wsparcie kierować do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia leżących w podregionach zagrożonych marginalizacją. Środki te są wykorzystywane na działania wyrównujące różnice między regionami w obszarze rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym na wyposażenie obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny, likwidację barier w placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania oraz likwidację barier transportowych.

Konstrukcja programu jest zgodna z zasadami tworzenia programów strukturalnych Unii Europejskiej, tj. programowania, dodatkowości, partnerstwa, współfinansowania oraz koncentracji środków.

W 2014 roku zostały złożone cztery wnioski o dofinansowanie programu pn. ,,Program wyrównywania różnic między regionami II".

W obszarze B na realizację projektu ,,Likwidacja barier w zakresie:

  • zakup i montaż windy dla osób niepełnosprawnych ruchowo w budynku przy ul. Dobrzelińskiej 6 w Żychlinie (Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Żychlinie),

  • likwidacja barier w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszanie się: Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie,

  • likwidacja barier w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszanie się: Szkoła Podstawowa nr 9 w Kutnie,

  • Transporter schodowy: Urząd Gminy Żychlin.

Oddział Łódzki PFRON przyznał dofinansowanie do trzech projektów o dofinansowanie programu pn. ,,Program wyrównywania różnic między regionami II".

?1) „Zakup transportera schodowego” - Gmina Żychlin 99-320 Żychlin ul. Barlickiego 15,

?2) „Likwidacja barier w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszanie się”- ?

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie,

3) ,,Zakup i montaż windy dla osób niepełnosprawnych ruchowo” w budynku przy

ul. Dobrzelińskiej 6 w Żychlinie.?

Rok

Obszar B
kwota dofinansowania ze środków PFRON

Obszar C
kwota wydatkowana

Obszar D
kwota dofinansowania ze środków PFRON

Ilość utworzonych stanowisk pracy

Ilość zakupionych samochodów

2014

93.465,03

-

-

-

-

2013

-

-

150.000,00

-

2

2012

150 000,00

-

80 000,00

-

1

2011

48.823,51

-

-

-

-

Ad. b) Udzielanie informacji o programach celowych realizowanych przez PFRON - „Aktywny Samorząd”

Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie udzielali informacji o realizowanych programach przez PFRON oraz wydawali wnioski osobom niepełnosprawnym, które chciały skorzystać z pomocy oferowanej przez Łódzki Oddział PFRON w następujących programach:

Moduł I - likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym:

  1. Obszar A - likwidacja bariery transportowej:

    • Zadanie 1 - pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,

    • Zadanie 2 - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B,

    • Obszar B- likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:

    • - Zadanie 1- pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,

      - Zadanie 2- dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania.

      1. Obszar C - likwidacja barier w poruszaniu się:

      - Zadanie 1 - pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

      - Zadanie 2 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

      - Zadanie 3 - pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne,

      - Zadanie 4 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny,

      1. Obszar D - pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.

      Moduł II - pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

      Moduł III - realizowany przez PFRON (szkolenie kadr samorządów oraz organizacji pozarządowych z zakresu problematyki niepełnosprawności) w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych.

      PCPR w 2014 r. na Aktywny Samorząd Moduł I- i Moduł II przyjęło ogółem 130 wniosków na kwotę 437.522 zł, zrealizowanych zostało (wypłata środków PFRON) 120 wniosków na łączną kwotę 372.096 zł ( Moduł I -17 wniosków, Moduł II- 103 wnioski).

      Ad. c) Współpraca z Powiatową Społeczną Radą do Spraw Osób Niepełnosprawnych

      Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych została powołana przez Starostę Kutnowskiego zarządzeniem nr 44/2011 z dnia
      07 listopada 2011 roku powołał Powiatową Społeczna Radę do Spraw Osób Niepełnosprawnych od dnia 13.11.2011r. na kolejną 4 letnią kadencję.

      Tryb działania Rady określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 25 marca 2003 roku w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz. U. Z 2003 r. nr 62, poz.560).

      Powiatowa Rada jest organem doradczym i składa się z 5 osób, w tym przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza oraz pozostałych członków powołanych spośród przedstawicieli działających na terenie powiatu organizacji pozarządowych oraz jednostek samorządu terytorialnego szczebla powiatowego i gminnego. Jej siedzibą jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie, ul. Krzywoustego 11.

      Do zakresu działań Powiatowej Społecznej Rady zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.) należy inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:

      1) integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,

      2) realizacji praw osób niepełnosprawnych,

      3) opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych,

      4) ocena realizacji programów,

      5) opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

      W 2014r odbyło się 7 spotkań Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób niepełnosprawnych.

        1. WSPÓŁPRACA Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI DZIAŁAJĄCYMI NA TERENIE POWIATU KUTNOWSKIEGO

      Na terenie Powiatu Kutnowskiego na rzecz osób niepełnosprawnych działa szereg organizacji pozarządowych, które zrzeszają osoby niepełnosprawne i członków ich rodzin:

      1. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kutnie,

      2. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żychlinie,

      3. Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe w Kutnie,

      4. Polski Związek Głuchych Koło Terenowe w Kutnie,

      5. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Kutnie,

      6. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko-Powiatowe w Kutnie

      7. Stowarzyszenie „Złoty Wiek” w Kutnie,

      8. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Blisko Dziecka” w Żychlinie,

      9. Stowarzyszenie Kutnowski Klub Amazonek w Kutnie,

      10. Stowarzyszenie Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „Activus” w Kutnie

      11. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zarząd Rejonowy w Kutnie

      12. Stowarzyszenie Hospicjum Kutnowskie,

      13. Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Rejonowy w Kutnie,

      14. Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej ,,Salos” w Woźniakowie,

      15. Stowarzyszenie ,,LARIS” w Kutnie.

      Cześć organizacji pozarządowych prowadzi działalność cykliczną, część działalność stałą. Różnicuje je również liczebność członków oraz stan zatrudnienia.

      W środowisku można podać jedynie nieliczne przykłady realizacji wspólnych przedsięwzięć, czy stałej współpracy. Brak jest również znajomości, a co za tym idzie, zrozumienia potrzeb innych rodzajów niepełnosprawności poza obejmowanym przez daną organizację.

      Organizacjom pozarządowym mogą być zlecane zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej. Rodzaje i zakres działań zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dna 07 lutego 2008 roku w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym (Dz. U. z 2008 r. nr 29, poz. 172).

      Organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych spełniają szereg ról, dlatego do zadań realizowanych przez nie należy:

        1. uczestnictwo w planowaniu, wdrażaniu i ewaluacji służb, usług i działań na rzecz osób niepełnosprawnych,

        2. przyczynianie się do podnoszenia świadomości społecznej i propagowaniu zmian,

        3. reprezentowanie środowiska osób niepełnosprawnych,

        4. prowadzenie placówek oświatowych i rehabilitacyjnych,

        5. prowadzenie działań w zakresie rehabilitacji społecznej, zawodowej i leczniczej na rzecz swoich członków, określanie potrzeb i priorytetów dotyczących życia osób niepełnosprawnych.

      FINANSOWANIE ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ

      I ZAWODOWEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

      Na zadania nałożone ustawą o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2014 roku otrzymano ogółem 2 153 123,00 zł. Na dzień 31.12 2014 roku wykorzystano 2 153 121,46 zł.

      Poniższa tabela przedstawia wysokość środków określonych w planie finansowym przypadających na poszczególne zadania oraz ich realizację.

      wyszczególnienie

          • Plan po zmianach na 2014 rok

      Wykonanie
      na

      31.12.2014 r.

      1. Środki na zadania z zakresu rehab. zawodowej

      50 000,00

      50 000,00

      w tym na:

      Zwrot kosztów przystosowania tworzonych lub istniejących stanowisk pracy art.26

      50 000,00

      50 000,00

      Zob.dot.zwrotu kosztów wyn. i skł. na ubez. społeczne art.26f

      x

      x

      Zobow dot zwrotu wyn. i skł. na ubezp.społeczne art.27

      x

      x

      Finansowanie szkoleń organizowanych przez powiatowe urzędy pracy art.38 i 40

      x

      x

      Pożyczki na rozpoczęcie dział.gosp.lub rolniczej art.12

      x

      x

      2. Srodki finansowe na zadania z zakresu rehab. społecznej

      2 103 123,00

      2 103 121,46

      w tym na:

      Dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych (art.35a ust.1 pkt 7 lit.a)

      281 032,00

      281 032,00

      Dofinansowanie sportu,kultury, rekreacji turystyki
      (art.35a ust.1 pkt.7 lit.b)

      37 192,00

      37 191,29

      Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych (art. 35a ust.1 pkt 7 lit.d)

      233 167,00

      233 166,79

      Dofinansowanie zaopatrz.w sprzęt rehabilitacyjny, przed.ortoped. i środki pomocnicze (art.35a ust.1 pkt 7 lit.c)

      663 972,00

      663 971,38

      Zobowiązania dotyczące finansowania kosztów działania WTZ (art.35a ust.1 pkt.8)

      887 760,00

      887 760,00

      Razem

      2 153 123,00

      2 153 121,46

      Środki otrzymane na obsługę zadań

      x

      53 828,00

      Ogółem

      2 153 123,00

      2 206 949,46

      V. POWIATOWY ZESPÓŁ DS. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

      Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kutnie działa w oparciu o:

      - ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej
      oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 127 poz. 721, z późń. zm.);

      - rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003r. Nr 139 poz. 1328 z późn. zm.);

      - rozporządzenie z dnia 01 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. z 2002r. Nr 17 poz. 162 z późn. zm.);

      - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia listopada 2007 r. w sprawie warunków, sposobu oraz trybu gromadzenia i usuwania danych w ramach Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (Dz. U. z 2007 r., Nr 228, poz. 1681);

      - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie wykonywania badań specjalistycznych na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2007 r., Nr 250, poz. 1875);

      - ustawę z dnia 23 października 2013roku o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz. U. z 2013r. poz. 1446 z późn. zm.);

      - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 870);

      - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2014r. w sprawie rodzaju placówek uprawnionych do uzyskania kart parkingowej (Dz. U. z 2014r. poz. 818);

      - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 roku w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych (Dz.U. z 2014r. poz.843);

        • Swoim zakresem obejmuje mieszkańców:

      - trzech miast: Kutno, Żychlin, Krośniewice

      - gmin: Kutno, Żychlin, Krośniewice, Łanięta, Strzelce, Krzyżanów, Bedlno, Nowe Ostrowy, Dąbrowice.

      W skład Zespołu wchodzi 28 osób, w tym 4 osoby zatrudnione są w pełnym wymiarze czasu pracy (jedna osoba zatrudniona jest na zastępstwo) oraz z jednym pracownikiem zawarto umowę na 1/8 etatu. Pozostałe osoby zatrudnione zostały w ramach umów-zleceń.

      23 osoby spośród członków zespołu orzekającego, zgodnie z § 21 ust. 2 rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 roku w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003r.Nr 139 poz. 1328 z późn. zmian.), odbyło szkolenie, złożyło z pozytywnym wynikiem egzamin i w konsekwencji posiada zaświadczenie wydane przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych lub Wojewodę Łódzkiego uprawniające do orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

      Skład Zespołu przedstawia poniższa tabela:

      L.p.

      Członkowie składu orzekającego

      liczba

      1.

              • Przewodniczący Zespołu

      1

      2.

              • Sekretarz

      1

      3.

      Lekarze:

      specjalista otolaryngolog

      specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej

      lekarz chorób wewnętrznych, specjalista reumatolog (2 osoby)

      specjalista chorób wewnętrznych

      specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog

      specjalista chorób dziecięcych

      psychiatra

      specjalista neurolog

      specjalista ortopedii i chirurgii urazowej

      10

      4.

      Psycholodzy

      4

      5.

      Doradcy zawodowi

      3

      6.

      Pedagodzy

      1

      7.

      Pracownicy socjalni

      5

      8.

      Obsługa administracyjna:

      3

      R A Z E M :

      28

      Podstawowym zadaniem Zespołu jest orzekanie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności do celów poza rentowych.

      W 2014 roku wzrosła liczba przyjętych wniosków osób powyżej 16 roku życia w celu ustalenia stopnia niepełnosprawności i wyniosła 2877.

      Cele, dla których niezbędne jest wnioskodawcom uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności są różnorodne. Poniższa tabela przedstawia liczbę i cel przyjętych wniosków.

      l.p.

      Cel złożenia wniosku

      2014

      odpowiednie zatrudnienie

      721

      szkolenie

      4

      uczestnictwo w terapii zajęciowej

      6

      konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

      309

      korzystanie z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji /korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych/

      344

      Zasiłek stały

      0

      zasiłek pielęgnacyjny

      534

      korzystanie z karty parkingowej

      501

      Inne (np. korzystanie z rehabilitacji)

      458

      R A Z E M :

      2877

      W roku 2014 liczba przyjętych wniosków w sprawie wydania orzeczenia
      o niepełnosprawności (dzieci do 16 roku życia) wyniosła 247

      l.p.

      Cel złożenia wniosku

      2014r.

      Zasiłek pielęgnacyjny

      148

      Zasiłek stały

      85

      Inne (np. korzystanie z rehabilitacji)

      14

      R A Z E M :

      247

      W okresie sprawozdawczym Zespół wydał ogółem 2928 orzeczenia, w tym 2681 orzeczeń dla osób powyżej 16 roku życia, co przedstawia poniższa tabela:

      l.p.

      wyszczególnienie

      2014

      1.

      Wydane orzeczenia o odmowie ustalenia stopnia niepełnosprawności

      108

      2.

      Wydane orzeczenia o niezaliczeniu do osób niepełnosprawnych

      21

      3.

      Wydane orzeczenia o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych

      2552

      Razem

      2681

      Poniższa tabela zawiera szczegółowe informacje dotyczące wydanych orzeczeń z podziałem na stopnie niepełnosprawności, wiek orzekanych osób, wykształcenie, płeć oraz status zawodowy.

          • Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze względu na stopień niepełnosprawności

          • 2014r.

      Znaczny

      629

      Umiarkowany

      1481

      Lekki

      442

      Razem:

      2552

          • Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze względu na wiek

      16-25 lat

      151

      26-40 lat

      235

      41-60 lat

      1020

      61 i więcej lat

      1146

      Razem:

      2552

          • Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze względu ze względu na wykształcenie

      Mniej niż podstawowe

      73

      Podstawowe

      722

      Zasadnicze

      760

      Średnie

      766

      Wyższe

      231

      Razem:

      2552

          • Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze względu na płeć

      Kobiety

      1331

      Mężczyźni

      1221

      Razem:

      2552

          • Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze względu na status zawodowy

      Osoby pracuje

      548

      Nie pracujące

      2004

      Razem:

      2552

      • Każda orzekana osoba, w zależności od rodzaju schorzenia, zakwalifikowana zostaje co najmniej do jednego z niżej podanych symboli przyczyny niepełnosprawności, ale nie więcej jednak niż trzech, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenia funkcji organizmu.

          • Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze względu na rodzaj schorzeń:

          • Symbol

          • Nazwa schorzenia

          • Liczba

      01-U

      upośledzenie umysłowe

      11

      02-P

      choroby psychiczne

      186

      03-L

      zaburzenia głosu, mowy i słuchu

      219

      04-O

      choroby narządu wzroku

      62

      05-R

      upośledzenie narządu ruchu

      684

      06-E

      epilepsja

      38

      07-S

      choroby układu oddechowego i krążenia

      654

      08-T

      choroby układu pokarmowego

      68

      09-M

      choroby układu moczowo - płciowego

      67

      10-N

      choroby neurologiczne

      385

      11-I

      inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego

      174

      12-C

      Całościowe zaburzenia rozwojowe

      4

      Razem:

      2552

      W okresie sprawozdawczym wydano 247 orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci (do 16 roku życia).

      l.p.

      wyszczególnienie

      2014r.

      1.

      Wydane orzeczenia o odmowie ustalenia niepełnosprawności

      1

      2.

      Wydane orzeczenia o niezaliczeniu do osób niepełnosprawnych

      41

      3.

      Wydane orzeczenia o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych

      205

      Razem

      247

      Liczbę wydanych orzeczeń ze względu na wiek i płeć dla osób przed 16 rokiem życia obrazuje poniższa tabela:

      WIEK

      PŁEĆ

      0-3 lat

      4-7 lat

      8-16 lat

      kobiety

      mężczyźni

      37

      62

      106

      79

      126

      RAZEM: 205

      Spośród orzekanych osób do 16 roku życia największą grupę stanowią dzieci z chorobami układów oddechowego i krążenia (40 osób). Liczbę dzieci z wiodącym rodzajem schorzeń przedstawia tabela.

          • Orzeczenia o niepełnosprawności ze względu na rodzaj schorzeń:

          • Symbol

          • Nazwa schorzenia

          • Liczba

      01-U

      upośledzenie umysłowe

      1

      02-P

      choroby psychiczne

      14

      03-L

      zaburzenia głosu, mowy i słuchu

      9

      04-O

      choroby narządu wzroku

      26

      05-R

      upośledzenie narządu ruchu

      19

      06-E

      epilepsja

      12

      07-S

      choroby układu oddechowego i krążenia

      40

      08-T

      choroby układu pokarmowego

      6

      09-M

      choroby układu moczowo - płciowego

      4

      10-N

      choroby neurologiczne

      24

      11-I

      inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego

      28

      12-C

      całościowe zaburzenia rozwojowe

      22

      Razem: 205

      Od 01 lutego 2003 roku Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kutnie może wydawać orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień dla osób posiadających już ważne orzeczenia innych organów rentowych (KIZ, ZUS, KRUS). Jednakże ten typ orzeczeń
      nie cieszy dużym zainteresowaniem ze strony osób niepełnosprawnych. Zespół wydał ich

      w tym okresie tylko 83.

      Osobie legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności, która nie ukończyła 16 roku życia, Zespół wystawia, na wniosek przedstawiciela ustawowego legitymację dokumentującą niepełnosprawność, natomiast w przypadku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień Zespół wystawia legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności wpisując (na wniosek osoby) symbol przyczyny niepełnosprawności.

      W roku 2014 wydano ogółem 679 legitymacji dla osób niepełnosprawnych.

      Wielkości liczbowe przedstawia poniższa tabela:

      Lp.

      Wyszczególnienie

      Liczba

      1.

      Legitymacje wydane osobom przed 16 rokiem życia na podstawie ważnych orzeczeń o niepełnosprawności

      60

      2

      Legitymacje wydane osobom po 16 roku życia na podstawie ważnych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

      619

      OGÓŁEM: 679

      W omawianym okresie Zespół odbył 195 posiedzeń składów orzekających, na których rozpatrywał średnio 244 sprawy miesięcznie, odbywając ok. 16 posiedzeń. Na każdym posiedzeniu skład orzekający wydaje ok. 15 orzeczeń. Sprawy rozpatrywane są według kolejności wpływu wniosków, rodzaju schorzenia oraz celu złożenia wniosku. Bezpośrednio po złożonym wniosku wyznaczony lekarz przeprowadza wstępną weryfikację pod względem kompletności dokumentacji medycznej jak również wskazuje specjalność lekarza, który powinien rozpatrzeć daną sprawę. Na posiedzeniu składu orzeczniczego, po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną oraz po badaniu przedmiotowym i podmiotowym przez lekarza jako przewodniczącego składu orzekającego oraz po przeprowadzeniu wywiadu-oceny przez jednego z wyznaczonych członków składu orzekającego tj.: psychologa, pracownika socjalnego lub doradcę zawodowego, zebrana komisja wydaje orzeczenie.

      Dodatkowo składy orzekające rozpatrzyły łącznie w 2014r. 152 odwołania od wydanych orzeczeń.

      Od 01.07.2014r., na mocy przepisów ustawy z dnia 23 października 2013r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2013r. poz.1446), organem wydającym karty parkingowe jest przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. W okresie od lipca do grudnia 2014r. Zespół wydał 316 kart parkingowych osobom niepełnosprawnym mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz 10 kart parkingowych dla placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

      Dysponując przede wszystkim środkami finansowymi z budżetu wojewody koszt wydania jednego orzeczenia w roku 2014 wyniósł 112,29zł.

      FINANSOWANIE ZADAŃ REALIZOWANYCH PRZEZ POWIATOWY ZESPÓŁ DS. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI W KUTNIE

      Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

      rozdział

      Wykonanie wydatków 31.12.2014

      Płace

      i pochodne

      Wydatki statutowe

      i świadczenia społeczne

      85321

      329 144,00

      181 456,76

      147 687,24

      Zadania nałożone na Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności realizuje 3,21 etatu.

      W związku z nałożeniem przez ustawodawcę dodatkowych zadań oraz faktem corocznego zwiększania się liczby wniosków rozpatrywanych przez Zespół, konieczne staje się zatrudnienie pracownika.


      67

      80

      Lp.

      Ilość złożonych wniosków do realizacji

      Plan finansowy na dofinansowanie

      Realizacja planu finansowego w zł i %

      1.

      31

      39.002,00

      37.191,00 (95,36%)

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Aleksandra Tybińkowska 26-06-2015 11:47
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 26-06-2015
Ostatnia aktualizacja: - 26-06-2015 11:47